Zamknij

Rajoy grozi władzom Katalonii zawieszeniem autonomii regionu

Redakcja
11.10.2017 12:51
Rajoy grozi władzom Katalonii zawieszeniem autonomii regionu
fot. PAP/EPA

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zagroził w środę katalońskim władzom, że rząd centralny może uruchomić artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, który umożliwia tymczasowe zawieszenie autonomii regionu.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w środę, że ze względu na zamieszanie spowodowane wtorkowym wystąpieniem premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta rząd centralny formalnie zapyta rząd kataloński, czy ogłosił niepodległość regionu, czy też nie.

- Rada Ministrów uzgodniła dziś rano, że formalnie zwróci się do Generalitat (katalońskiego rządu - PAP), by wyjaśnił, czy ogłosił niepodległość Katalonii - powiedział Rajoy.

Dodał, że odpowiedź Puigdemonta "wpłynie na decyzje, jakie podejmie rząd w najbliższych dniach". 

Ogłaszając, że w związku z wtorkowym wystąpieniem premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta rząd centralny formalnie zapyta rząd w Barcelonie, by wyjaśnił, czy ogłosił niepodległość regionu, Rajoy podkreślił, że jest to "wymóg konieczny do uruchomienia artykułu 155".

Artykuł ten pozwala na "przyjęcie niezbędnych środków, by zobowiązać (region) do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z konstytucji. - W ten sposób chcemy dać pewność obywatelom - dodał Rajoy.

RadioZET.pl/PAP/KM