Zamknij

Niepokojące doniesienia z Ukrainy. Rosjanie ogłaszają wielki sukces

23.06.2022 09:54
Dymy unoszące się nad Lisiczańskiem
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Trwają ciężkie walki o Siewierodonieck. Na południe od Lisiczańska, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie oblężonego miasta, Rosjanie mieli odnieść sukces i odciąć walczących tam żołnierzy. Strona ukraińska jedynie potwierdziła utratę części miejscowości, a nie zamknięcie w okrążeniu swoich wojsk.

Wojna w Ukrainie w tej fazie skupia się na Siewierodoniecku jak i na południu od Lisiczańska. Miasto to znajduje się po drugiej stronie rzeki Doniec naprzeciwko Siewierodoniecka. Według informacji ze strony rosyjskiej miało dojść do okrążenia, czego nie potwierdza strona ukraińska. Siły zbrojne Ukrainy jedynie potwierdziły utratę miejscowości Raj Aleksandriwki i Loskutiwki. Rosjanie wykonali też atak na kierunku Wowczojariwki w stronę trasy Bachmut-Lisiczańsk

Rosjanie nacierają na Lisiczańsk

Zły obrót spraw dla Ukraińców potwierdził szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, który poinformował, że trasa Lisiczańsk-Bachmut jest obecnie nieprzejezdna. Wcześniej była to "droga życia", którą ewakuowano mieszkańców i dowożono zaopatrzenie dla armii ukraińskiej.

W komentarzu na komunikatorze Telegram Hajdaj przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest "nadzwyczaj trudna". "Rosjanie zebrali wszystkie rezerwy i rzucili wszystko do szturmu Siewierodoniecka i na kierunek Zołote-Toszkiwka" - napisał.

"Trasa Lisiczańsk-Bachmut jest nieprzejezdna. Korzystamy z innych połączeń" - poinformował. Zapewnił, że do Lisiczańska trafia pomoc i prowadzona jest "po cichu" ewakuacja.

O tym, że Rosjanie kierują się w stronę Lisiczańsa potwierdził też brytyjski wywiad. "Od 19 czerwca siły rosyjskie posunęły się najprawdopodobniej o ponad 5 km w kierunku południowego podejścia do miasta Lisiczańsk w Donbasie. Niektóre jednostki ukraińskie wycofały się, prawdopodobnie aby uniknąć okrążenia. Lepsze wyniki Rosji w tym sektorze są prawdopodobnie wynikiem niedawnego wzmocnienia jednostek i silnej koncentracji ognia" - podano w komunikacie resortu.

RadioZET.pl/PAP

C