Zamknij

Nieuleczalnie chory Alain Cocq popełnił samobójstwo. "Pragnął od lat umrzeć"

16.06.2021 07:50
Alain Cocq
fot. JEFF PACHOUD/AFP/East News

Alain Cocq, 58-letni Francuz z Dijon, przykuty do łóżka od 35 lat z powodu nieuleczalnej choroby i pragnący od lat umrzeć, we wtorek w Bernie w Szwajcarii popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył francuskich polityków o "brak odwagi".

Alain Cocq w liście otwartym do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, członków rządu i parlamentu napisał, że "chce poinformować o swojej śmierci w Szwajcarii z godnością, w ramach procedury wspomaganego samobójstwa".

Przed laty zdiagnozowano u niego bolesną nieuleczalną chorobę sprawiającą, że ścianki jego tętnic się ze sobą sklejały, co doprowadziło go do spędzenia 35 lat "w opiece paliatywnej". 58-letni Francuz z Dijon od lat był przykuty do łóżka, podpięty do aparatury medycznej i uzależniony od pomocy innych osób.

Nieuleczalnie chory Alain Cocq popełnił samobójstwo wspomagane

Alain Cocq domagając się prawa do braku cierpienia i śmierci dwukrotnie próbował w 2020 roku popełnić samobójstwo odmawiając jedzenia i picia, narażając się na dodatkowe niewyobrażalne cierpienia. W tym samym roku poprosił prezydenta Macrona o zgodę na wydanie mu środka, który pozwoliłby mu umrzeć. Macron odmówił wyjaśniając, że nie pozwala mu na to prawo.

Cocq poinformował, że ma zamiar udać się do Szwajcarii, gdzie samobójstwo wspomagane jest legalne.

W swym "liście zza grobu" z Berna potępił "brak odwagi politycznej rządu, oskarżając go o odmowę wpisania do porządku obrad projektu ustawy o końcu życia z godnością - czy przez wspomagane samobójstwo, gdy osoba jest przytomna, czy przez eutanazję, gdy osoba nie jest już w stanie mówić".

RadioZET.pl/PAP