Zamknij

Niezaszczepieni przeciw COVID-19 nie pójdą do pracy. Test również nie wystarczy

27.12.2021 13:26

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 w Singapurze nie będą już mogły przychodzić do pracy. Nie wyręczy ich nawet negatywny wynik badania na koronawirusa. Miejscowe media podały w poniedziałek, że osoby po pierwszej dawce mają czas na przyjęcie drugiej dawki do końca stycznia.

Niezaszczepieni nie pójdą do pracy w Singapurze
fot. ROSLAN RAHMAN/AFP/East News

Szczepienia przeciw COVID-19 będą w Singapurze obowiązkowym wymogiem dla pracujących. "Ta zmiana pomoże chronić niezaszczepione osoby i stworzyć bezpieczniejsze miejsca pracy dla wszystkich" – uzasadniło tę decyzję singapurskie ministerstwo zdrowia w komunikacie, cytowanym przez stację CNA.

Singapur jest jednym z najlepiej zaszczepionych państw świata. Dwie dawki szczepionek przeciw COVID-19 przyjęło w Singapurze już 96 proc. osób uprawnionych do szczepień (dorośli i dzieci od 12 roku życia). Odpowiada to 87 proc. całej ludności kraju.

Niezaszczepieni przeciw COVID-19 nie pójdą do pracy. Test już nie wystarczy

Resort zdrowia zapowiadał w październiku mniej radykalne rozwiązanie – że w 2022 roku osoby niezaszczepione nie będą miały wstępu do miejsc pracy, chyba przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa. Z tej możliwości jednak zrezygnowano "po analizie i dyskusjach z partnerami". Niezaszczepionych pozostaje w Singapurze nieco ponad 52 tys. ludzi.

Nowe prawo ma zakładać, że osoby niezaszczepione nie będą mogły przychodzić do pracy od 15 stycznia. Ci, którzy przyjęli tylko jedną dawkę szczepionki, będą początkowo wpuszczani do miejsc pracy na podstawie ujemnego testu, ale tylko do końca stycznia – do tego czasu powinni przyjąć drugą dawkę.

Od 1 lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie też warunkiem koniecznym do otrzymania długoterminowego pozwolenia na pobyt lub pracę w Singapurze, a także statusu stałego rezydenta tego kraju. Przy składaniu wniosków pracodawcy będą musieli zadeklarować, że pracownicy i ich krewni są w pełni zaszczepieni w chwili wjazdu do Singapuru. Osoby bez odpowiednich certyfikatów nie będą wpuszczane do samolotów i statków zmierzających do tego kraju. Po przybyciu do Singapuru będą musiały złożyć dokumenty w stosownych urzędach i przejść testy serologiczne potwierdzające szczepienie.

Obowiązek szczepienia nie dotyczy dzieci do 12. roku życia i osób z potwierdzonymi przeciwwskazaniami medycznymi, a osoby w wieku 12-18 lat, o ile nie są zaszczepione, będą musiały się zobowiązać do przyjęcia szczepionek w Singapurze.

loader

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Borowiak/Channelnewsasia.com