Zamknij

26 osób nie żyje. Nieznani sprawcy ostrzelali autobus w Egipcie

Redakcja
26.05.2017 13:29
26 osób nie żyje. Nieznani sprawcy ostrzelali autobus w Egipcie
fot. pexels.com

26 osób zginęło a 25 zostało rannych w wyniku ataku na autobus, którymi jechała grupa Koptów. Nieznani sprawcy ostrzelali pojazd w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie.

Jak podaje portal AlJazeera.com, autobus z grupą Koptów został ostrzelany z broni maszynowej około 220 kilometrów na północ od Kairu.

Egipskie ministerstwo zdrowia poinformowało powołując się na świadków, że napastnicy, których było od ośmiu do 10, mieli na sobie mundury wojskowe. Żadna grupa nie przyznała się na razie do ataku, przeprowadzonego tuż przed rozpoczęciem ramadanu.

Koptowie to ogólne określenie wiernych Kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego i Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Słowo Kopt pochodzi od arabskiego słowa „qibt” będącego zmodyfikowaną i skróconą wersją greckiego „aigyptos”, bez pierwszej i ostatniej sylaby.

Koptyjski to język rdzennych mieszkańców Egiptu, język faraonów, zapisywany niegdyś hieroglifami, a od III w n.e. - alfabetem greckim. Obecnie grupa liczy około 11,2 mln wiernych Kościoła ortodoksyjnego, co stanowi około 10 proc. 92-milionowej populacji Egiptu. Często zdarza się, że doświadczają przemocy i dyskryminowania ze strony muzułmanów.

Zobacz także

RadioZET.pl/AlJazeera/PAP/Wikipedia/strz