Zamknij

Boko Haram uwolniło uczennice porwane 3 lata temu

Redakcja
08.05.2017 10:37
Boko Haram uwolniło uczennice porwane 3 lata temu
fot. PAP/EPA

82 uczennice więzione przez terrorystów z ugrupowania Boko Haram zostały uwolnione. Informację podał nigeryjski rząd. Dziewczęta były przetrzymywane od kwietnia 2014 roku.

Decyzja o uwolnieniu dziewczyn z pewnością nie była podyktowana poczuciem winy. Uczennice wyszły na wolność dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy rządem a organizacją terrorystyczną. W zamian za wolność nastolatek, władze zobowiązały się przekazać niektórych spośród przetrzymywanych przez nigeryjskie władze bojowników Boko Haram.

Obecnie dziewczęta przebywają w miejscowości Banki w pobliżu granicy Nigerii z Kamerunem. Według ustaleń CNN, wkrótce mają zostać przewiezione do stolicy Nigerii, Abudży, gdzie przejdą badania lekarskie. Tam też po raz pierwszy od dawna spotkają swoich bliskich.

To nie pierwszy taki przypadek w historii negocjacji z terrorystami. W październiku ubiegłego roku Boko Haram zdecydowało o uwolnieniu 21 dziewcząt. 

W kwietniu 2014 roku bojownicy Boko Haram zaatakowali liceum w Chibok i porwali 276 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat. Części z nich udało się uciec tuż po porwaniu. Było to możliwe dzięki decyzji o wyskoczeniu z ciężarówek, którymi były wiezione. Łącznie w niewoli pozostaje jeszcze 115 uczennic. 

RadioZET.pl/KM