Zamknij

Samobójczy zamach w Nigerii. 14 osób nie żyje

Redakcja
03.01.2018 12:28
Nigeria
fot. Twitter/The_New_Age

Co najmniej 14 osób zginęło w środę, gdy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas zamachu na meczet w miejscowości Gamboru w stanie Borno na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały źródła wojskowe i organizacje pomocowe.

Do eksplozji doszło podczas porannych modlitw. Miejscowość Gamboru położona jest tuż przy granicy Nigerii z Kamerunem. Dotychczas nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku, jednak - jak zauważa agencja Reutera - jest on podobny do aktów terroru dokonywanych przez islamistyczną organizację Boko Haram.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiał sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

RadioZET.pl/PAP/MP