Zamknij

Nalot na szkołę na nigeryjskiej prowincji. Porwali 50 uczennic

Redakcja
22.02.2018 09:24
Nalot na szkołę na nigeryjskiej prowincji. Porwali 50 uczennic
fot. East News (zdj. ilustracyjne)

Ekstremiści z Boko Haram porwali uczennice z jednej ze szkół na prowincji w północnej części Nigerii. Pierwsze doniesienia mówiły o 111 porwanych. Agencja AP podała, że chodzi o 50 nieletnich dziewczynek. Dwie z nich zostały znalezione martwe.

Z relacji świadków cytowanych przez Independent wynika, że nastolatki zostały siłą wepchnięte do samochodów i ciężarówek. — Wszędzie było słychać płacz uczennic. Krzyczały, aby im pomóc — mówi mężczyzna, który widział całe zdarzenie.

Nalot na szkołę na prowincji

Do ataku na szkołę doszło w miejscowości Dapchi. Według wstępnych ustaleń dokonali tego ekstremiści z Boko Haram, którzy są też odpowiedzialni za porwanie 276 uczennic w kwietniu 2014 roku. 100 z nich do tej pory uznaje się za zaginione.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wpychali uczennice do samochodów

Boko Haram to zmilitaryzowana islamska organizacja domagająca się prawa szariatu na terenie całej Nigerii. Jednym z głównych założeń jest twierdzenie, że system szkolnictwa oparty na europejskich wzorcach powinien zostać odrzucony jako „niszczący wiarę w jednego Boga”. Ich zdaniem „zachodnia nauka” jest niezgodna z islamem („My wierzymy, że deszcz jest tworem bożym, a nie skutkiem parowania wymuszonego przez słońce i kondensacji powodującej opady”). Boko Haram odpowiadają za masakry chrześcijan w Nigerii i porwania uczennic zaznających „zachodniej oświaty”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Independent.co.uk/strz