Zamknij

Wybuchy w kościele. Wierni zginęli podczas niedzielnej mszy

05.06.2022 18:39

W południowo-zachodniej Nigerii nieznana grupa zaatakowała kościół katolicki podczas nabożeństwa. Lokalne władze poinformowały o wielu zabitych i rannych. Agencja AFP podkreśliła, że w tej części kraju rzadko dochodzi do takich aktów przemocy.

Atak na kościół w Nigerii
fot. AP Photo/Ben Curtis/East News (ilustracyjne)

Nieustaleni dotąd bandyci pojawili się z materiałami wybuchowymi w kościele pod wezwaniem św. Franciszka w mieście Owo w stanie Ondo w południowo-zachodniej Nigerii. Atak miał miejsce w czasie porannej mszy św. 

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił „ohydne zabijanie wiernych”. Z kolei gubernator stanu Ondo, Oluwarotimi Akeredolu, powiedział w oświadczeniu, że był to „podły i satanistyczny atak”. Zaapelował także do sił bezpieczeństwa o namierzenie sprawców.

Wybuchy w kościele. Nie żyje co najmniej 20 osób

Według lokalnych władz zginęło i rannych zostało wielu wiernych. Do tej pory żadna grupa nie przyznała się do ataku. - Nadal jest przedwcześnie, aby dokładnie powiedzieć, ile osób zginęło. Ale wielu wiernych straciło życie, podczas gdy inni zostali ranni – powiedziała agencji AFP rzeczniczka policji stanowej Ibukun Odunlami.

- Przechodziłem obok, kiedy usłyszałem głośną eksplozję i strzały w kościele – powiedział Abayomi, świadek zdarzenia. Według niego zginęło co najmniej 20 osób. Dodał, że na terenie kościoła widział co najmniej 5 bandytów, zanim pojawiły się służby bezpieczeństwa.

AFP przypomniała, że ataki z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych są rzadkie w stanie Ondo. Jednocześnie nigeryjskie wojsko od 12 lat walczy rebelią dżihadystyczną na północnym wschodzie kraju, gangi porywającymi ludzi na północnym zachodzie i separatystami na południowym wschodzie.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP