Zamknij

Dziennikarz zabity w trakcie relacji na żywo. Informował o krwawych zamieszkach

Redakcja
24.04.2018 23:02
protesty w nikaragui
fot. PAP/EPA

Podczas trwających od tygodnia zamieszek zginęło już 27 osób. Rannych zostało co najmniej 100 osób. Kolejną ofiarą jest reporter, który informował o tych zdarzeniach.

Angel Gahona, dziennikarz nikaraguańskich mediów, został zastrzelony podczas relacjonowania zamieszek w Blufields. Kiedy padał strzał, mężczyzna miał uruchomioną transmisję na Facebooku, na której pokazywał zniszczenia w mieście. Sprawcy nie zatrzymano. Lokalne media zwracają uwagę, że broń mają głównie policjanci i służby. Niektórzy dziennikarze przekonują, że rząd im groził.

Co najmniej 27 osób zginęło podczas protestów w Nikaragui przeciwko budzącym kontrowersje zmianom w systemie zabezpieczeń społecznych. Nowe zmiany w systemie emerytalnym zakładają, że pracownicy musieliby wnieść 7 proc. wynagrodzenia, a nie 6,25 proc. jak teraz do systemu ubezpieczeń społecznych NISS, a pracodawcy — 21 proc. wynagrodzenia, a nie 19 proc. jak dotychczas.

Pod naciskiem gwałtownych protestów prezydent Nikaragui Daniel Ortega postanowił w niedzielę zrezygnować z niepopularnej reformy opieki społecznej. Protesty, podczas których zginęło co najmniej 25 osób, a ok. 100 zostało rannych, przekształciły się w największe zagrożenie dla jego rządów.

RadioZET.pl/maal