Zamknij

Nocne dekrety Putina. "Kryminalne zamiary Federacji Rosyjskiej"

30.09.2022 06:23

Dekretami z czwartkowej nocy Władimir Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża oraz potwierdził, że w piątek 30 września włączy cztery okupowane części ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Rosji. Te decyzje ma zatwierdzić rosyjski parlament.

Przygotowanie do aneksji w Ukrainie. Putin podpisał dekrety
fot. POOL EPA/Associated Press/East News

Władimir Putin podpisał w nocy dekrety przyznający niepodległość ziem, które Rosja okupuje po 24 lutego - części obwodu zaporoskiego oraz chersońskiego.

W lutym 2022 roku, tuż przed inwazją, Putin uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska, proklamowanych przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku.

Nocne dekrety Putina. "Kryminalne zamiary Federacji Rosyjskiej" 

Putin powiedział, że jest gotów bronić tych terytoriów wszelkimi dostępnymi środkami, wskazując, że byłby skłonny użyć ataku nuklearnego, aby powstrzymać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia jej suwerennego terytorium.

Ogłoszenie przez Putina planu aneksji ukraińskich terytoriów wywołało nową falę międzynarodowego potępienia Rosji. - Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

"Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy. Takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją".

loader

RadioZET.pl/PAP