Zamknij

Miał dokonać zamachu w Paryżu. Zatrzymany po niemal 40 latach

10.09.2020 15:42
Policja
fot. Shutterstock

Norwegia. Po 38 latach w mieście Skien nieopodal Oslo zatrzymano domniemanego sprawcę ataku w żydowskiej dzielnicy Paryża. Doszło do niej w 1982 roku, zginęło wtedy 6 osób. Podejrzany jest dziś obywatelem Norwegii. Ma ponad 60 lat.

Do zatrzymania doszło na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez władzę Francji — przekazała Annette Aamodt z norweskich służb specjalnych PST.

Norwegia. Zatrzymano podejrzanego o atak w Paryżu w 1982 r.

Według ustaleń francuskich śledczych obywatel Norwegii 9 sierpnia 1982 roku współuczestniczył w ataku terrorystycznym, który miał miejsce w restauracji Goldenberg na rue des Rosiers w żydowskiej dzielnicy Paryża. Wtedy 4 umundurowanych sprawców wrzuciło do lokalu granat. Następnie oddali się w kierunku gości i zaczęli strzelać. Padło ponad 70 strzałów. W wyniku ataku zginęło 6 osób, a 22 osoby zostały ranne. Sprawcy zamachu uciekli, a śledztwo w tej sprawie nadal jest prowadzone.

Zobacz także

Według ustaleń francuskiej policji za sprawą ataku terrorystycznego stoi (dziś już nieistniejącą) palestyńska organizacja bojowników Abu Nidala. Śledczy z Francji zarzucają obywatelowi Norwegii członkostwo w tej grupie. Podejrzany mężczyzna już w 2015 roku był zidentyfikowany na podstawie donosów przez francuskie oraz norweskie media, jako możliwy sprawca ataku z 1982 roku. W rozmowie z gazetą "VG" zaprzeczył oskarżeniom, twierdząc, że nigdy nie był w Paryżu i nie należał do Organizacji Abu Nidala.

Zeznania i ekstradycja podejrzanego

Podejrzany oświadczył jednie, że w 1991 roku, gdy przyjechał do Norwegii, należał do Palestyńskiego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Al-Fatah, Jasira Arafata.

Zobacz także

Francja w 2015 roku starała się o ekstradycję podejrzanego, jednak prośba została odrzucona ze względu na przedawnienie. Jednak w listopadzie 2019 roku Norwegia ratyfikowała nową umowę o ekstradycji z Unią Europejską, która zwiększyła szansę na pozytywne rozpatrzenie tego typu wniosku.

Organizacja Abu Nidala

Organizacja Abu Nidala nazywana także: Rewolucyjną Radą Fatah i Arabską Radą Rewolucyjną była międzynarodową grupą terrorystyczną finansowaną przez Syrię, Libię oraz Irak.

Zobacz także

Szacuje się, że organizacja odpowiada za ataki w 20 krajach, w wyniku których śmierć poniosło co najmniej 300 osób, a setki zostały ranne. W latach 80. grupa została uznana za najgroźniejszą organizację terrorystyczną na świecie. Za koniec jej działalności przyjmuje się śmierć w 2002 roku jej przywódcy Abu Nidala.

RadioZET.pl/PAP