Zamknij

Rosyjskie łodzie podwodne w pobliżu Norwegii. NATO zwiększy patrole

16.12.2019 23:44
Rosyjskie łodzie podwodne w pobliżu Norwegii. NATO zwiększy patrole
fot. CEN/EAST NEWS

Jak ostrzega NATO,  w okolicach Norwegii pojawiły się rosyjskie łodzie podwodne. Jest ich dziesięć i zaobserwowano je w październiku bieżącego roku. To niepokojący znak, że Rosja rozszerza zasięg działalności swojej floty podwodnej – podaje agencja AFP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W tym roku Sojusz Północnoatlantycki obserwował najwięcej działań rosyjskich okręgów podwodnych od końca zimnej wojny

- przekazała w rozmowie z siecią redakcji RND Oana Lungescu, rzeczniczka organizacji.

Zobacz także

Wojna hybrydowa

Dziesięć łodzi podwodnych Rosji - które w ostatnim czasie zaobserwowano niedaleko wybrzeży Norwegii - budzi niepokój m.in. ze względu na to, że pojawiły się tam tylko w trakcie jednej operacji w październiku.

Jak podkreślała Oana Lungescu, NATO zamierza zareagować na tak wzmożoną aktywność Rosji. Organizacja ma między innymi wysłać więcej patroli na Północny Atlantyk. Dodatkowo, NATO ma także zainwestować w system ochronny, który pozwoli zwalczać łodzie podwodne z lotu.

Zobacz także

 Północny Atlantyk ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ze względu na szlaki zaopatrzenia wojskowego, szlaki handlowe i kanały komunikacji

- mówiła Lungescu.

NATO przewiduje, że rosyjskie okręty mogą dążyć do przecięcia kabli łączących USA i Europę, przez które przepływa znaczna część komunikatów internetowych.

Zobacz także

Eksperci z NATO uważają, że takie ataki ze strony Rosji to jeden z etapów tzw. wojny hybrydowej, która zakłada zarówno tajne jak i otwarte operacje wojenne.

 

RadioZET.pl/wp.pl/DPA/AFP