Zamknij

Novavax wypuści na rynek miliony szczepionek. "Najbardziej obiecujący preparat"

PAP
28.04.2021 09:14
Novavax wypuści na rynek miliony szczepionek
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Novavax, amerykańska firma biotechnologiczna, może niebawem wypuścić na rynek miliony szczepionek przeciwko koronawirusowi. "To uzupełniłoby zapasy USA oraz innych państw świata" - pisze portal Politico.

  • Preparat firmy Novavax według portalu Politico jest "najbardziej obiecującą szczepionką przeciwko koronawirusowi, o której nigdy nie słyszałeś"
  • Portal podkreśla przy tym, że firma ta jest mniejsza od konkurentów, nie ma dużego doświadczenia i do tej pory nie wprowadziła na rynek żadnego produktu
  • Po otrzymaniu federalnego wsparcia o wartości 1,6 mld dolarów na rozwój i produkcję koncern zobowiązał się do dostarczenia 100 milionów dawek w USA do końca 2021 roku
  • USA mają jednak wystarczająco dużo preparatów Pfizera, Moderny i Johnon&Johnson. Novavax, który jest traktowany jako opcja rezerwowa, może niebawem złożyć wniosek o używanie szczepionki w Stanach

Szczepionka Novavax w etap testów klinicznych weszła w kilka miesięcy po gigantach - Pfizerze i Modernie. W badaniu w Wielkiej Brytanii okazała się w wielu aspektach równie skuteczna.

Testy wykazują jednak, że preparat amerykańskiej firmy radzi sobie relatywnie gorzej wobec wariantu B.1.351, po raz pierwszy odkrytemu w RPA. Politico twierdzi, że więcej danych na temat skuteczności poznamy, dopiero gdy Novavax ubiegać się będzie o zgodę na stosowanie w USA lub Europie.

Szczepionka Novavax będzie produkowana w Czechach i Włoszech. Firma podpisała umowy 

Decydujące dla firmy - jak ocenia Politico - będą najbliższe miesiące. By spełnić rosnące oczekiwania, Novavax zawarła umowy partnerskie na całym świecie. W wytwarzaniu szczepionek pomagać mają m.in. zakłady produkcyjne we Włoszech oraz Czechach.

Dwudawkowy preparat firmy Novavax różni się dopuszczonych już do stosowania na świecie szczepionek wektorowych i mRNA. To rekombinowana szczepionka podjednostkowa, czyli zawierająca białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała.

Novavax wypuści 1,1 miliarda szczepionek. Część trafi do Indii

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ma wątpliwości w kwestii tego, czy firma zdoła wystarczająco szybko zwiększyć produkcję i zrealizować zamówienie rządu w Waszyngtonie - przekazało Politico źródło z amerykańskiej administracji. Niepokój budzą sprawy logistyczne, w tym dostęp do surowców koniecznych do wytworzenia szczepionki.

Poza USA preparat Novavax może okazać się jednak dla wielu krajów kluczowy. Firma obiecuje 1,1 miliarda dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie, w tym Indii, gdzie liczba wykrywanych przypadków rośnie obecnie w zawrotnym tempie. Tym samym koncern przyczyniłby się do zmniejszenia nierówności w dostępie do szczepień.

C