Zamknij

Gigantyczny projekt Chińczyków. Ma przyćmić Wikipedię

Redakcja
30.04.2017 19:57
Gigantyczny projekt Chińczyków. Ma przyćmić Wikipedię
fot. Pexels.com

Chińczycy planują stworzenie gigantycznej encyklopedii internetowej, która miałaby przyćmić samą Wikipedię. Ponad 20 tys. naukowców zaangażowało się w pracę – podaje dziennik „South China Morning Post”.

Chińskie przedsięwzięcie jest największym projektem wydawniczym w tym kraju. 20 tys. naukowców opracowuje hasła nowej gigantycznej encyklopedii z ponad 100 dziedzin wiedzy. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Azjatów, nowa encyklopedia trafi do sieci już w przyszłym roku.

Wielki Mur Kultury

Dzieło Chińczyków ma być czymś więcej, niż tylko encyklopedią. – To nie będzie zwykła książka, ale Wielki Mur Kultury – komentuje Yang Muzhi, redaktor naczelny przedsięwzięcia, dodając, że w jego kraju Wikipedia jest częściowo zablokowana a niektóre z haseł są poddane cenzurze. Chińskie serwisy internetowe jak Baidu czy Qihu 360 prowadzą własne odpowiedniki Wikipedii. Nowa encyklopedia w swojej zawartości ma skupiać się dodatkowo na chińskich odkryciach i „podkreślaniu podstawowych wartości socjalizmu zgodnie z wytycznymi prezydenta Xi Jinpinga”

Zobacz także

Jak podaje PAP, projekt cyfrowej encyklopedii uzyskał zgodę rządu w 2011 r., ale prace rozpoczęto dopiero niedawno. W 2016 r. w Chinach było 731 mln internautów.

RadioZET.pl/PAP/strz