Zamknij

Atak na meczety w Nowej Zelandii. Nie żyje 49 osób, policja zatrzymała cztery osoby [AKTUALIZACJA]

Mikołaj Pietraszewski
15.03.2019 09:37
Nowa Zelandia
fot. PAP/EPA

49 osób poniosło śmierć w piątek w atakach terrorystycznych na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii – poinformowała nowozelandzka policja. Oprócz tego w szpitala przebywa 48 osób. Policja zatrzymała już cztery osoby w związku z atakami. 

Nowozelandzka policja poinformowała, że w związku z atakami aresztowano cztery osoby. Wśród zatrzymanych jest jedna kobieta. Na miejscu, gdzie doszło do strzelaniny, znaleziono „materiały wybuchowe domowej produkcji” – informuje agencja AFP.

Jeden z zatrzymanych usłyszał już zarzuty zabójstwa i możliwe, że już w sobotę stanie przed sądem. Pozostała trójka cały czas jest przesłuchiwana. 

W piątek w godzinach porannych uzbrojony mężczyzna wtargnął do meczetu Masjid Al Noor przy Deans Avenue w mieście Christchurch (Wyspa Południowa) i zaczął strzelać do zgromadzonych tam ludzi – podały lokalne media. Reuters informuje, że liczba ofiar znacząco zwiększyła się, gdy do akcji wkroczyła policja, która próbowała zneutralizować sprawcę. Doszło do silnej wymiany ognia, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. 

Do drugiego ataku doszło natomiast w świątyni Masjid przy Linwood Avenue, także na przedmieściach Christchurch. - To najczarniejszy dzień Nowej Zelandii – powiedziała premier Jacinda Ardern.

Ataki na meczety w Nowej Zelandii

Policja nie wyklucza, że ataki zostały przeprowadzone przez kilka osób pozostających w zmowie. Oznacza to, że zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego wciąż istnieje. Nie wiadomo, czy przez zamachowców nie są planowane jakieś inne akty terroru. Władze policyjne zaapelowały do obywateli Nowej Zelandii, by unikali odwiedzania miejsc kultu muzułmańskiego w całym kraju.

Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostaje zamknięta do odwołania, ponieważ wciąż utrzymuje się zagrożenie atakami – poinformowała rzeczniczka urzędu ds. lotnictwa cywilnego Pania Shingleton. Jej wypowiedź cytuje portal informacyjny „Stuff”.

Służby zaapelowały do mieszkańców Christchurch, aby trzymali się jak najdalej od tej części miasta, gdzie znajduje się Hagley Park ze zlokalizowanym tam meczetem i by pozostali w swych domach. Pozamykano szkoły, a szpitale przyjmują jedynie pacjentów wymagających najpilniejszej opieki. 

RadioZET.pl/PAP/Twtter/YouTube/MP