Zamknij

Sprawca masakry w Nowej Zelandii przed sądem. Planował więcej zamachów [ZDJĘCIA]

Joanna Śpiechowicz
16.03.2019 09:46

Sprawca masakry w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch Brenton Harrison Tarrant zamierzał dokonać więcej ataków - poinformowała w sobotę premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. 28-letni Australijczyk wziął na siebie odpowiedzialność za piątkowe zamachy. Usłyszał zarzut morderstwa. W sobotę stanął przed sądem, gdzie został formalnie oskarżony.

Sprawca masakry w Nowej Zelandii przed sądem. Planował więcej zamachów [ZDJĘCIA]
fot. M.MITCHELL/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Sprawca był mobilny, w samochodzie, w którym został zatrzymany, znajdowały się jeszcze dwie sztuki broni. Absolutnie miał zamiar kontynuować ataki - powiedziała w Christchurch dzień po zamachach na meczety premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Odpowiedzialność za obydwa piątkowe zamachy wziął na siebie 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant - były instruktor fitness i prawicowy działacz.

Zobacz także

W sobotę został postawiony przed sądem i formalnie oskarżony o morderstwo. Jak jednak podkreśliła premier Ardern, wkrótce mogą pojawić się kolejne oskarżenia.

Tarrant nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa.

Zobacz także

Premier Nowej Zelandii zaznaczała, że obecnie nie ma szczegółowych informacji o osobach zabitych i rannych w piątkowym ataku, ale jej zdaniem wśród ofiar „tego przerażającego czynu” z pewnością są dzieci.

W piątkowych atakach na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a 48 zostało rannych. 25 osób przebywa w szpitalu w stanie ciężkim. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia opłakuje ofiary:

RadioZET.pl/PAP/JŚ