Zamknij

Polski wątek w zamachach w Nowej Zelandii. Sprawca był w Europie

Joanna Śpiechowicz
16.03.2019 14:40

Terrorysta, który w piątek w atakach na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii zabił 49 osób, w listopadzie ubiegłego roku był w Europie. Przebywał w Bułgarii, ale w śledztwie pojawia się też polski wątek.

Polski wątek w zamachach w Nowej Zelandii. Sprawca był w Europie
fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Manifest opublikowany w sieci przez zamachowca Brentona Tarranta zawiera wzmianki o Polsce.

- Mogę potwierdzić, że polskie wątki są badane – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zastrzegł przy tym, że z uwagi na charakter sprawy nie może udzielić żadnych dalszych informacji.

Wiemy, KIM JEST jeden ze sprawców ataku w Nowej Zelandii. To skrajnie prawicowy ekstremista

Wiadomo jednak, że na magazynkach z broni  28-letniego zamachowca pojawiły się napisy nawiązujące do historii Polski:  „Wiedeń 1683” i nazwisko hetmana Feliksa Kazimierza Potockiego.

W bitwie pod Wiedniem z 1683, w której brał udział hetman Potocki, polski król Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo nad wojskiem tureckim pod wodzą wezyra Kara Mustafy, grożącego podbojem chrześcijańskiej Europy.

twitter
fot. Twitter

Na broni terrorysty znalazły się też napisy w języku bułgarskim. Jeden z nich upamiętnia zwycięstwo z 1877 r. w wojnie rosyjsko-tureckiej w przełęczy Szipka, drugi – zwycięstwo nad Turkami podczas wojny bałkańskiej pod Bułairem w 1913 r.

Sam Brenton Tarrant między 9 a 15 listopada 2018 r. przebywał w Bułgarii: podróżował samochodem, odwiedził szereg miejsc związanych z historią kraju, a zwłaszcza z walkami Bułgarów o wyzwolenie od trwającej 500 lat niewoli tureckiej.

Zobacz także

Z Bułgarii udał się do Rumunii i na Węgry, a w grudniu ub.r. odwiedził Serbię. Na Bałkanach podróżował także do Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Czarnogóry.

Wciąż nie jest pewne, czy Tarrant przebywał w tym czasie także na terenie Polski.

W atakach terrorystycznych na dwa wypełnione wiernymi meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii zginęło co najmniej 49 osób, a 48 zostało rannych, w tym 25 ciężko.

RadioZET.pl/PAP/JŚ