Zamknij

Nowa fala małpiej ospy rozprzestrzenia się drogą płciową. WHO alarmuje

PAP
24.05.2022 00:42
ospa
fot. Shutterstock.com

Dwa przypadki małpiej ospy wykryto w Stanach Zjednoczonych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najnowsza fala wirusa rozprzestrzenia się zwłaszcza drogą płciową.

Małpia ospa, która ma być łagodniejsza niż powszechnie znana ospa wietrzna, w USA została potwierdzona w Massachusetts i w Nowym Jorku. Przebywający w Japonii prezydent Joe Biden mówił w poniedziałek, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest skuteczna też w przypadku małpiej, a Ameryka ma jej wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z ewentualnym prawdopodobieństwem wystąpienia problemu.

- Nie sądzę, żeby to było tak niepokojące, jak w przypadku koronawirusa. […] Ale myślę, że ludzie powinni być ostrożni – przestrzegał.

WHO: Najnowsza fala małpiej ospy jest przenoszona drogą płciową

"Wirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z ludźmi, zwierzętami lub materiałami zakażonymi wirusem. Wnika on do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos i usta" – wyjaśniły Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), dodając, że do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka może dojść również przez kropelki oddechowe.

Według CDC małpią ospę wywołuje wirus należący do tej samej rodziny co do ospy wietrznej, ale nie jest tak groźna. Jak jednak wynika z obserwacji poczynionych w Afryce, może zabić nawet 1 na 10 osób, które zachorują na tę chorobę. WHO zwraca uwagę, że chociaż sam wirus nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową, najnowsza fala zachorowań rozprzestrzeniła się właśnie w dużym stopniu w ten sposób.

Wśród symptomów choroby wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. 

Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji.

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Dobrowolski

C