Zamknij

"Bardziej zakaźny szczep" Delty budzi niepokój naukowców. "Nie wpadajmy w panikę"

19.10.2021 17:10
oddział covidowy w szpitalu
fot. AP/Associated Press/East News

Nowa, zmutowana odmiana koronawirusa Delta została wykryta w Wielkiej Brytanii. Odpowiada ona już za 6 proc. nowych zakażeń na Wyspach i prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant - podały we wtorek media.

Zmutowana odmiana koronawirusa Delta odpowiada już za 6 proc. nowo wykrywanych zakażeń SARS CoV-2 w Wielkiej Brytanii. Wariant AY.4.2 - nazywany czasem Delta Plus - został po raz pierwszy zidentyfikowany w lipcu. Ma kilka mutacji w wypustkach, których wirus używa do przenikania do ludzkiego organizmu, przez co prawdopodobnie ma większą zdolność do transmisji.

Wielka Brytania. Nowa odmiana koronawirusa szybciej się rozprzestrzenia

Na razie AY.4.2 nie została uznana za odmianę pod obserwacją, ani tym bardziej za wariant niepokojący, ale zdaniem prof. Francois'a Balloux, dyrektora instytutu genetyki na University College London, zapewne wkrótce to się zmieni. Balloux oraz inny naukowiec Jeffrey Barrett z Covid-19 Genomics Initiative uważają, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 proc. szybciej niż oryginalny wariant Delta, który jest obecnie dominujący na świecie. To czyniłoby ją najszybciej przenoszącą się odmianą koronawirusa.

Ale naukowcy zwracają uwagę, że to niewielki procentowo przyrost w stosunku do poprzednich wariantów koronawirusa - w przypadku Alfy transmisja była o 50 proc. szybsza od pierwotnego, wywodzącego się z Chin wariantu, a Delta rozprzestrzenia się o 60 proc. szybciej niż Alfa.

Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep. To niewiele w porównaniu z tym, co widzieliśmy w Alfa i Delta, które były ok. 50 do 60 proc. bardziej zakaźne. Prawdopodobne, że jest on do 10 procent bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy, i to jest obecnie w trakcie badań.

Francois'a Balloux, dyrektor instytutu genetyki na University College London

- Na tym etapie powiedziałbym - poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę - oświadczył naukowiec, którego cytuje stacja BBC, ale zastrzegł, że nie można niczego przesądzać.

AY.4.2 jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie, ale obecnie jest wykrywana głównie w Wielkiej Brytanii. Kilka przypadków wykryto w USA, a pewną liczbę też w Danii, ale liczba nowych infekcji tą odmianą w tym kraju spadła.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński