Zamknij

Nowa odmiana koronawirusa we Włoszech. To mutacja wariantu brytyjskiego

03.05.2021 13:14
koronawirus we Włoszech
fot. Gianni Schicchi/Xinhua News/East News

Nową mutację koronawirusa, nazwaną wariantem z Bagnacavallo, odkryto we Włoszech. Nazwa pochodzi od liczącej ponad tysiąc lat miejscowości w regionie Emilia-Romania, w prowincji Rawenna. Ta mutacja, twierdzą, nie jest groźniejsza.

Nowy wariant koronawirusa z Emilii-Romanii został odkryty w laboratorium w miejscowości Pievesestina, gdzie analizowane są odmiany z różnych pobliskich prowincji-podały lokalne media.

Stwierdzono go u chorego pochodzącego z gminy Bagnacavallo, gdzie mieszka około 16 tysięcy osób. Według badaczy jest to kolejna mutacja koronawirusa, nieróżniąca się znacznie od oryginalnego patogenu.

Nowa odmiana koronawirusa odkryta we Włoszech. Interesująca z dwóch powodów 

- Mutacja genu nie jest bardziej groźna, ale interesująca z dwóch powodów; po pierwsze dlatego, że dowodzi, jak częste są zmiany genomu wirusa. Poza tym jest to modyfikacja DNA innego wariantu, tego angielskiego - wyjaśnił szef wydziału wirusologii w regionalnej służbie zdrowia Vittorio Sambri.

Podkreślił, że obecnie dominuje we Włoszech właśnie wariant angielski. - To zatem normalne, że mutuje - dodał Sambri.

Taki typ wariantu dotąd nie został znaleziony, oczywiście z punktu widzenia wirusologii budzi zainteresowanie, ale z praktycznego punktu widzenia to po prostu potwierdzenie, że nie można dopuścić do tego, by to wirus wygrał ten wyścig, a nie my.

Vittorio Sambri

Według najnowszych danych krajowego Instytutu Służby Zdrowia brytyjski wariant stanowi 91 procent zakażeń we Włoszech.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP