Zamknij

Nowa polityka migracyjna Włoch. Na decyzję azylową czeka 110 tysięcy osób

Redakcja
18.12.2018 15:05
Nowa polityka migracyjna Włoch. Na decyzję azylową czeka 110 tysięcy osób
fot. ---

We Włoszech 110 tysięcy wniosków o azyl czeka na rozpatrzenie. W ośrodkach dla migrantów przebywa ponad 140 tysięcy osób. To najnowsze dane przedstawione przez tamtejsze MSW. Jak na sytuację uchodźców wpłyną zmiany w polityce migracyjnej Włoch?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

MSW Włoch przedstawiło dane właśnie w związku z niedawnym wejściem w życie dekretu zaostrzającego politykę migracyjną kraju i zasady przyznawania azylu. Przyspieszyły też procedury odsyłania nielegalnych imigrantów.

Nowe przepisy przewidują rozszerzenie kategorii przestępstw, których popełnienie spowoduje zawieszenie wniosku o azyl. To m.in. handel narkotykami, przemoc na tle seksualnym, napaść czy stawianie oporu funkcjonariuszom publicznym.

Zobacz także

Gdy osoba starająca się o azyl zostanie skazana już w pierwszej instancji, będzie musiała opuścić Włochy. Gdy zostanie potem uniewinniona, będzie mogła wnieść o ponowne otwarcie procedury azylowej.

Często stosowaną procedurę wydawania prawa pobytu z powodów humanitarnych zastąpi specjalne pozwolenie. Będzie przyznawane m.in. z powodu dyskryminacji, prześladowań, tortur, odbywanej kuracji czy też wojny i kataklizmu w kraju pochodzenia.

Zobacz także

Resort spraw wewnętrznych zapewnił, że nowe normy dotyczące migracji są zgodne z włoską konstytucją i międzynarodowymi zasadami. Podkreślono, że nie ulegają zmianom reguły gwarantujące ochronę humanitarną tym, którzy uciekają przed prześladowaniami i dyskryminacją, groźbą kary śmierci i tortur lub utraty życia w konfliktach zbrojnych.

Nawet ośmiokrotnie mniej migrantów

Na terenie Włoch, mimo 80% redukcji fali migracyjnej w tym roku (w porównaniu z rokiem 2017), nadal przebywa wielu migrantów. To, jak wyjaśnia MSW, rezultat wysokiego napływu w latach poprzednich i długiej procedury azylowej.

Zobacz także

W tym roku, w wyniku zamknięcia portów przez nowy rząd Giuseppe Contego i nieprzyjmowania statków organizacji humanitarnych ratujących migrantów, do Włoch przybyło jedynie 22 000 osób. Ośmiokrotnie mniej niż w rekordowym 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ