Zamknij

Nowa strategia życia z COVID-19. Zniosą wymóg izolacji osób zakażonych koronawirusem

09.02.2022 18:07
test na koronawirusa
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Wymóg izolacji osób zakażonych koronawirusem ma zostać w Anglii zniesiony o miesiąc wcześniej, czyli pod koniec lutego - zapowiedział w środę premier Boris Johnson. Wtedy też ma zostać ogłoszony koniec dotychczasowych restrykcji.

Premier Boris Johnson zapowiada duże zmiany w walce z koronawirusem. W środę brytyjski szef rządu poinformował, że 21 lutego przedstawi w Izbie Gmin nową strategię życia z COVID-19 i liczy, że ogłosi wtedy zniesienie wszystkich pozostających w mocy obostrzeń. - Zakładając, że obecne zachęcające tendencje w danych będą kontynuowane, oczekuję, że będziemy w stanie zakończyć ostatnie krajowe ograniczenia - w tym prawny wymóg izolacji, jeśli test jest pozytywny - o cały miesiąc wcześniej - oświadczył Boris Johnson.

Zniesienie wymogu izolacji dla osób z COVID-19. Nowe założenia rządu

Obecne przepisy miały wygasnąć 24 marca, co oznacza, że obowiązek izolacji zostałby zniesiony pod koniec lutego. Wcześniej Johnson mówił, że zastąpiony on zostanie rekomendacją. W styczniu okres obowiązkowej izolacji przez osoby zakażone został w Anglii skrócony do pięciu pełnych dni, pod warunkiem, że testy przeprowadzone w piątym i szóstym dniu dadzą wynik negatywny.

W Anglii już pod koniec stycznia zniesiono niemal wszystkie restrykcje covidowe - oprócz izolacji przez osoby zakażone w mocy pozostaje jedynie obowiązek wykonania testu po przyjeździe z zagranicy, ale od najbliższego piątku osoby w pełni zaszczepione już nie będą musiały tego robić. Zapowiedziane przez Johnsona zniesienie wymogu izolacji dotyczy tylko Anglii, bo władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej same decydują o tempie znoszenia restrykcji u siebie i tam pozostaje ich w mocy nieco więcej niż w Anglii.

Spada liczba pacjentów z COVID-19

W ostatnich dniach w całym Zjednoczonym Królestwie trend spadkowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia, wyraźnie nabiera tempa. W ciągu minionych siedmiu dni wykryto ich łącznie 509,5 tys., czyli o ponad 20 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Wyraźnie spada też liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach - obecnie jest ich ok. 13,8 tys., podczas gdy w szczycie tej fali było to niemal 20 tys. Jednak nie przekłada się to na razie na mniejszą liczbę zgonów, których w ostatnich siedmiu dniach stwierdzono 1802, o 11 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński

C