Zamknij

Nowe antycovidowe przepisy wchodzą w życie. Zasadę "3G" odczują tysiące Polaków

Redakcja
23.11.2021 22:51
Niemcy zaostrzają przepisy dla niezaszczepionych
fot. AXEL HEIMKEN/AFP/East News

Od środy covidowe restrykcje zostaną zaostrzone w całym kraju dla pracowników - taką decyzję podjęły władze Niemiec. Nowe przepisy będą dotyczyły również tysięcy Polaków, którzy pracują za naszą zachodnią granicą.

Od środy w całych Niemczech obowiązuje nowa antycovidowa regulacja przewidująca zasadę „3G” w miejscu pracy – wszyscy zatrudnieni muszą być albo zaszczepieni przeciwko COVID-19, albo wyleczeni lub mieć codziennie nowy negatywny wynik testu. Dotyczy to też wszystkich środków komunikacji publicznej w tym pociągów, autokarów i samolotów.

Niezależnie od tej federalnej ustawy, poszczególne niemieckie landy wprowadzają swoje nowe ograniczenia. Landy w większości zaostrzają teraz  obostrzenia, przechodząc od zasady „3G” do reguły „2G” wykluczającej całkowicie z gastronomii, hoteli, placówek usługowych i kulturalnych ludzi niezaszczepionych. W Bawarii, Saksonii, Turyngii, Brandenburgii, w Berlinie nie pomoże im już nawet negatywny wynik testu.

Niemcy wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych pracowników

We wspomnianej Saksonii wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych. Natomiast w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna.

W niektórych regionach zaczyna działać zasada „2G plus”, która do posiadania dodatkowo negatywnego wyniku testu zobowiązuje nawet zaszczepionych i ozdrowieńców. W Berlinie od najbliższej soboty do sklepów będą mogli wejść tylko zaszczepieni i wyleczeni. Wspomniana regulacja nie obejmie sklepów z żywnością i aptek.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK