Zamknij

Nowe ataki Rosji na wschodzie Ukrainy. Obrońcy chwalą się zadanymi stratami

16.04.2022 09:41

- Rosyjskie wojska atakują na południowym wschodzie, gdzie próbują przejąć kontrolę nad Mariupolem, zdobyć Rubiżne i Popasną. Na północnym wschodzie Rosja skupia się głównie na przegrupowaniu – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Ukraiński żołnierz przy transporterze opancerzonym
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wojna w Ukrainie weszła w nową fazę. Coraz bardziej zbliża się decydująca bitwa w Donbasie. Rosja przegrupowuje siły wycofane z okolic Kijowa, by skoncentrować się na próbie przejęcia terenów obwodu donieckiego i ługańskiego. Drugim celem jest wywalczenie i utrzymanie korytarza lądowego do Krymu na południu Ukrainy.

Coraz większe siły sprowadzają na wschód Ukrainy także obrońcy. Ukraińcom udaje się skutecznie zatrzymywać siły rosyjskie, przy okazji niszcząc sprzęt sił inwazyjnych. Według najnowszych wyliczeń, Rosja straciła w czasie wojny czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty i inne pojazdy warte blisko 11 mld dolarów.

Rosyjskie wojsko stara się przegrupować. Atakuje na południowym wschodzie Ukrainy

- W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparto 10 rosyjskich ataków, zniszczono trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie. Przejęto również jeden transporter opancerzony – wynika z raportu przygotowanego przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe dodało, że według jego informacji na południu Ukrainy zginęło 76 żołnierzy, zlikwidowano także dwa czołgi i trzy wyrzutnie rakietowe Grad sił inwazyjnych.

Działania Rosjan, szczególnie ostrzały miast, miały ulec intensyfikacji po zatonięciu krążownika „Moskwa” na Morzu Czarnym. Według Ukrainy i USA okręt został trafiony ukraińskimi rakietami Neptun, Rosja utrzymuje, że na pokładzie doszło do wypadku.

- W ciągu dnia sytuacja na południu Ukrainy charakteryzowała się rosnącą agresją ze strony wroga. Desperacko starając się utrzymać pozycje na południowym froncie, najbardziej haniebna armia świata strzela do cywilów w obwodach mikołajowskim i chersońskim – poinformowało dowództwo operacyjne Południe.

Rosja stara się zdobyć Popasną i Rubiżne w obwodzie ługańskim oraz przejąć kontrolę nad ciągle broniącym się Mariupolem w obwodzie donieckim. Podejmuje próby przywrócenia zdolności bojowej i uzupełnienia zapasy amunicji. Kontynuuje też ostrzał m.in. w okolicach Popasnej i Siewierdoniecka.

W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły powietrzne odnotowały siedem trafień w nieprzyjacielskie cele: jeden samolot, jeden śmigłowiec, trzy drony i dwie rakiety manewrujące.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: