Zamknij

Nowe doniesienia o armii Putina. "Masowa śmierć, władze zamawiają setki grobów"

06.06.2022 15:23

Żołnierze Władimira Putina masowo giną w Ukrainie – wynika z najnowszych informacji agencji UNIAN, która powołuje się na niezależne rosyjskie media. Według nich w Rosji znacząco wzrosło zapotrzebowanie na pochówki komunalne, opłacane przez państwo. 

Zwłoki
fot. AP/Associated Press/East News

Putin stracił już podczas wojny w Ukrainie ponad 31 tys. żołnierzy. Niezależny rosyjski kanał "Możemy wyjaśnić" napisał na Telegramie, że duże straty rosyjskich wojsk w Ukrainie potwierdza gwałtowny wzrost zapotrzebowanie na pochówki komunalne w rosyjskich regionach na dalekiej prowincji.

Wojna w Ukrainie. Nowe doniesienia o armii Putina

"Władze wielu regionów w Rosji zaczęły zamawiać setki grobów dla obywateli, których pogrzeby nie mogą zostać opłacone przez ich rodziny. Takiej skali zjawiska nie obserwowano w poprzednich latach, co może świadczyć o masowej śmierci Rosjan w wojnie w Ukrainie" – czytamy na łamach UNIAN. 

W maju na państwowym portalu zamówień publicznych pojawiły się liczne oferty na organizację pochówków w różnych miastach. W Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie zamówiono od razu 700 grobów, które mają powstać jak najszybciej. W Krasnojarsku na Syberii – około 100 mogił, w jednym z rejonów obwodu czelabińskiego – 37, w Karelii – 39, a w Murmańsku nie określono dokładnej liczby, lecz w dokumentacji wskazano, że planuje się "szereg" pogrzebów – poinformowali rosyjscy dziennikarze śledczy, cytowani przez UNIAN.

Jak podkreślono w raporcie, pochówki komunalne organizuje się dla osób nieposiadających krewnych lub należących do zmarginalizowanych grup społecznych. Liczba takich przypadków w Rosji mocno przekracza w ostatnim czasie średnią.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/UNIAN/PAP