Zamknij

Nowe oświadczenie Szojgu. "Wyzwolenie dobiega końca"

20.05.2022 13:15
Szojgu
fot. Russian Defence Ministry Press Service/AP/East News

Wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej dobiega końca - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Jego zdaniem Kreml jest coraz bliżej przejęcia pełnej kontroli nad regionem we wschodniej Ukrainie.

Prawie trzy miesiące po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Rosjanie wciąż nie osiągnęli tego, co planowali - nie podporządkowali sobie ani całego terytorium naszych sąsiadów, ani południowo-wschodniej części kraju.

Pod ich kontrolą na ten moment pozostają jednak m.in. Chersoń oraz (od końca kwietnia) Mariupol, gdzie ostatnim punktem oporu wobec armii agresora jest huta Azowstal. Tam ukrywa się ludność cywilna, tam też walczą członkowie pułku Azow.

Nowe oświadczenie Szojgu. "Wyzwolenie dobiega końca"

W ostatnich dniach coraz więcej ataków ma miejsce w Donbasie, który Rosjanie również próbują zdobyć. W piątek rano informowano o 13 ofiarach cywilnych rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim. To tam proklamowana została separatystyczna "Ługańska Republika Ludowa", której "niepodległość" Władimir Putin uznał tuż przed wybuchem wojny.

Kreml uważa, że że "wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej dobiega końca”. W takich słowach sytuację w regionie skomentował podczas transmitowanego w telewizji spotkania w rosyjskim ministerstwie obrony Siergiej Szojgu. Wypowiedzi szefa MON cytuje agencja AFP.

Oprócz tego powiedział, że 1908 ukraińskich żołnierzy, walczących w oblężonej hucie Azowstal, poddało się i że na początku maja władze ukraińskie próbowały odzyskać strategiczną Wyspę Węży na Morzu Czarnym, która została zajęta przez wojska rosyjskie na początku konfliktu. - Ta wątpliwa akcja okazała się kompletną porażką - powiedział.

Przypomnijmy, że Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu po tym, jak na początku konfliktu rozprzestrzeniła się w radiu wymiana radiowa, w której ukraińscy żołnierze użyli przekleństwa, by odrzucić żądanie poddania się rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa - tego samego, który zatonął na Morzu Czarnym w połowie kwietnia.

RadioZET.pl/AFP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C