Zamknij

Nowe oświadczenie dowódcy pułku Azow. Teraz proszą tylko o jedno

20.05.2022 14:43
Oświadczenie dowódcy pułku Azow
fot. screen pułk Azow Twitter.com

Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy - oświadczył w piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko. Wojskowy liczy, że polegli obrońcy Azowstalu zostaną godnie pochowani przez swoje rodziny. - Mam nadzieję, że rodziny tych żołnierzy i cała Ukraina będą mogli w najbliższym czasie godnie pochować swoich bohaterów - dodał.

Mariupol bronił się przez blisko trzy miesiące od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie. - Nie zważając na ciężkie walki w oblężeniu i brak dostaw uzbrojenia, przez cały czas mówiliśmy o trzech najważniejszych dla nas warunkach - ewakuacji (z Azowstalu, przyp.) cywilów i rannych oraz wywiezieniu ciał poległych żołnierzy – oświadczył Denys Prokopenko, dowódca pułku Azow, jednostki, która do samego końca odpierała Rosjan w zakładach Azowstal.

Dowódca "Azowa" poinformował, że ludność cywilną udało się ewakuować, a ciężko rannym udzielono niezbędnej pomocy. W sytuacji beznadziejnej obrońcy Azowstalu zdecydowali o złożeniu broni, celem wymiany ich w przyszłości za jeńców Rosji wziętych do niewoli w Ukrainie.

Nowe oświadczenie dowódcy pułku Azow. "By godnie pochować swoich bohaterów"

- Żołnierzy, którzy doznali obrażeń, również ewakuowano, a następnie wymieniono (na rosyjskich jeńców wojennych, przyp.) i przewieziono na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - poinformował Prokopenko w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Prokopenko liczy, że polegli obrońcy Azowstalu zostaną godnie pochowani przez swoje rodziny. - Jeśli chodzi o poległych żołnierzy, to ten proces (ustalenia z Rosją, przyp.) trwa. Mam nadzieję, że rodziny tych żołnierzy i cała Ukraina będą mogli w najbliższym czasie godnie pochować swoich bohaterów - dodał wojskowy.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

W ostatnich tygodniach w Mariupolu udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

RadioZET.pl/Pułk Azow-Twitter/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C