Zamknij

Nowe prawo w Chinach. Wstęp do kościoła tylko dla pełnoletnich

Redakcja
18.04.2018 19:30
Kościół
fot. Shutterstock

Chiny zmieniają swoje prawo. Od teraz wstęp do kościołów katolickich będzie zakazany dla osób poniżej 18. roku życia. Projekt urzędów nadzorujących religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach wchodzi w życie — przekazał we wtorek katolicki serwis AsiaNews.it.

Władze argumentują wprowadzenie nowych przepisów chęcią rozdziału religii i edukacji. Zakazano również prowadzenia w miejscach praktyk religijnych jakichkolwiek zajęć dydaktycznych, które służą przekazywaniu nauk religijnych osobom niepełnoletnim, w tym obozów letnich i zimowych.

Władza walczy z religią

Chińczykom polecono, aby na nabożeństwa nie zabierali ze sobą dzieci, bo te nie zostaną wpuszczone do kościołów. Zaznaczono, że dotychczas urząd starał się głównie pouczać ludzi w tym zakresie, ale teraz sytuacja stała się bardzo poważna i zakazu nie należy lekceważyć. Duchowni, którzy nie dostosują się do zarządzenia, mogą utracić licencje, a kościoły mogą zostać zamknięte — napisano w dokumencie.

Wstęp do kościoła od 18. roku życia

Wprowadzony w życie zakaz wpisuje się w tendencję do zacieśniania kontroli Komunistycznej Partii Chin nad obywatelami w każdej sferze życia. Władze Chin twierdzą, że religia może być wykorzystywana przez „obce siły”, by wtrącać się w wewnętrzne sprawy kraju lub propagować wśród jego mieszkańców zachodni system wartości.

Zobacz także

RadioZET.pl/AsiaNews.it/PAP/strz