Zamknij

Nowe ustalenia USA ws. ataków Rosjan. "Istnieją liczne dowody"

18.10.2022 00:05

Istnieją liczne dowody na to, że Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie, a Teheran kłamie w tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Departament Stanu USA zagroził Teheranowi sankcjami.

atak na Kijów
fot. YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel zwrócił uwagę, że dostarczanie Rosji dronów przez Iran stanowiłoby pogwałcenie rezolucji 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że opinię taką przedstawiły też wcześniej w poniedziałek rządy Francji i Wielkiej Brytanii.

Rezolucja RB ONZ 2231 dotycząca międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów.

Rzecznik Departamentu Stanu: USA się nie zawahają

Patel ostrzegł też, że USA nie zawahają się nałożyć sankcji na "firmy lub państwa współpracujące z irańskim programem (produkcji) dronów". - Wzmocnienie sojuszu Rosji z Iranem powinno być przez cały świat uznane za poważne niebezpieczeństwo - podkreślił.

W poniedziałek rano ukraińskie władze poinformowały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów kamikadze. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak oświadczył, że to Iran jest bezpośrednio odpowiedzialny za zabójstwa Ukraińców.

W ciągu 12 godzin - od godz. 21 w niedzielę - siły ukraińskie zniszczyły 37 wystrzelonych przez armię rosyjską irańskich dronów Shahed - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Dosłownie teraz trwa nowy rosyjski atak dronami - są zestrzeliwane - przekazał Zełenski.

Zobacz także: Zabójcze drony kamikadze. Służby podpowiadają, jak się przed nimi chronić 

Władze Iranu zaprzeczają doniesieniom o przekazywaniu przez nie sprzętu wojskowego Rosji, a rzecznik irańskiego MSZ Naser Kanaani oświadczył w poniedziałek, że Iran nie przekazał Rosji dronów.

RadioZET.pl/PAP