Zamknij

Nowe wyniki badań próbek pobranych z Odry zaskakują. "Nietypowe"

12.08.2022 22:50

Są nowe wyniki badań, które przeprowadzono w Niemczech na próbkach pobranych z Odry. Z analizy wynika, że za skażenie mogą odpowiadać duże ilości rozpuszczonych soli - przekazał minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel.

Zatrute ryby w Odrze
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Wcześniejsze badania w Niemczech wykazały obecność rtęci w Odrze. Stężenie było tak wysokie, że przekroczyło skalę, więc badanie trzeba było powtórzyć.

- Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększoną ilość rozpuszczonych soli w rzece - powiedział Axel Vogel na antenie radia rbb24. Uznał, że to nietypowe i mogło przyczynić się do śmierci tysięcy ryb. Zaznaczył przy tym, że wyniki analizy nie są rozstrzygające. 

To nie rtęć w Odrze zabiła ryby? Są nowe wyniki badań

Vogel dodał, że stężenie rtęci nie było na tyle wysokie, by mogło doprowadzić do masowego umierania zwierząt w rzece. Przekazał również, że badania poziomu rtęci w Odrze są nadal prowadzone.

Reporter Radia ZET Piotr Olejarz dowiedział się, że w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano będą znane wyniki badań martwych ryb z Odry. Próbki przebada laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

RadioZET.pl