Zamknij

Nowe zagrożenie z Białorusi. Łukaszenka idzie na pomoc Putinowi

23.06.2022 22:28

Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie – oświadczył w czwartek wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

Alaksandr Łukaszenka, Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Na terytorium Białorusi – pod pretekstem ćwiczeń i zbiórek w składach przechowywania uzbrojenia – odbywa się zdjęcie sprzętu wojskowego z magazynów i serwisowanie – przekazał ukraiński generał Ołeksij Hromow.

Nowe zagrożenie z Białorusi. Łukaszenka idzie na pomoc Putinowi

– Biorąc pod uwagę ogromne straty sprzętowe Rosjan, a także dużo lepsze warunki przechowywania sprzętu w składach białoruskiej armii, nie jest wykluczone, że nasz sąsiad (Białoruś) przekaże to uzbrojenie rosyjskiemu agresorowi – powiedział wiceszef sztabu generalnego, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Następnie sprzęt ten może zostać przerzucony do Donbasu lub obwodu chersońskiego – ocenił.

Wojskowy poinformował także, że Ukraina posiada informacje o tym, że na terytorium dawnego lotniska Ziabrauka w obwodzie homelskim (przy granicy z ukraińskim obwodem czernihowskim) jest budowana infrastruktura wojskowa. – Nie jest wykluczone, że następnie w ramach tzw. państwa związkowego Białoruś udostępni Rosji to terytorium w celu rozmieszczenia tam kolejnej bazy wojskowej w pobliżu naszej granicy – powiedział Hromow.

Generał wskazał również, że utrzymuje się groźba rosyjskich ataków rakietowych z terytorium i przestrzeni powietrznej Białorusi, a także przerzucenia tam rosyjskich grup dywersyjnych do działań na trasach zabezpieczenia logistycznego wojsk ukraińskich.

Według Hromowa na Białorusi znajdują się oddziały specjalne rosyjskich wojsk oraz prywatnych firm wojskowych, które mogą służyć właśnie do przygotowania grup dywersyjnych. Oceniając ryzyko ataku z terytorium Białorusi na dużą skalę, wojskowy powiedział, że obecnie armia Putina nie dysponuje tam odpowiednimi siłami.

loader

RadioZET.pl/PAP