Zamknij

W Nowym Jorku wyświetlą mnóstwo filmów na podstawie książek Stanisława Lema

Redakcja
03.11.2017 16:21
W Nowym Jorku wyświetlą mnóstwo filmów na podstawie książek Stanisława Lema
fot. Wikimedia Commons

Trzy wersje „Solaris”, „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy i „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego, to tylko kilka z ekranizacji utworów Stanisława Lema, prezentowanych na przeglądzie w prestiżowym ośrodku filmowym Anthology Film Archives.

Do Nowego Jorku trafiło kilkanaście filmów fabularnych i krótkich, w tym także dokument o twórczości polskiego pisarza. Jego dzieła wydane w nakładzie 30 mln egzemplarzy mają okazję poznać czytelnicy władający ponad 40 językami. Przyciągnęły uwagę takich filmowców jak Andrzej Wajda, Andriej Tarkowski czy Steven Soderbergh.

W nawiązaniu do programu przeglądu na Manhattanie prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusz Lubelski powiedział PAP, że Lem nie cenił filmów powstałych według jego prozy.

- Wyjątek zrobił dla średniometrażowego "Przekładańca" (do którego sam napisał scenariusz) autorstwa Andrzeja Wajdy z niezapomnianą kreacją Bogumiła Kobieli i - ale nie bez zastrzeżeń –- dla amerykańskiej adaptacji "Solaris" wyreżyserowanej przez Stevena Soderbergha, którą zdążył jeszcze zobaczyć” -– przypomniał filmoznawca, redaktor „Encyklopedii kina”.

RadioZET.pl/pap/maal