Zamknij

Po strzelaninie w metrze policja szuka 62-latka. W sieci odnaleziono jego filmiki

PAP
13.04.2022 04:06

Nowojorska policja zidentyfikowała mężczyznę, który "jest przedmiotem zainteresowania" w związku z wtorkową strzelaniną w metrze na Brooklynie. Poszukiwany pozostaje na wolności. W rezultacie strzelaniny ranne zostały 23 osoby.

Frank James
fot. NYPD

Podczas konferencji prasowej we wtorek wieczorem przedstawiciele organów ścigania nie nazwały podejrzanym czarnoskórego 62-letniego Franka Jamesa. Stwierdziły, że wynajął on w Filadelfii porzuconą w odległości ok. ośmiu kilometrów od miejsca strzelaniny furgonetkę firmy przewozowej U-Haul, od której klucze znaleziono w metrze. Policja uważa, że napastnikiem była osoba prowadząca samochód.

Napastnik, który jechał metrem linii „N” w stronę Manhattanu, otworzył ok. godz. 8.30 rano dwa kanistry, z których wydobywał się dym. Następnie, kiedy kolejka zbliżała się do stacji przy 36 ulicy, postrzelił wielu pasażerów.

Strzelanina w nowojorskim metrze. Policja szuka 62-latka

- 10 osób zostało postrzelonych, a 13 doznało obrażeń kiedy uciekali ze stacji metra lub ucierpieli od wdychania dymu. Obrażenia nie zagrażają ich życiu – powiedziała komisarz nowojorskiej policji (NYPD) Keechant Sewell.

Wyjaśniła, że policja odzyskała pistolet Glock kalibru 9 mm, trzy magazynki z amunicją, toporek, fajerwerki oraz płyn, który uznano za benzynę. Jak dodał szef detektywów NYPD James Essig, mężczyzna pozostaje na wolności. - Staramy się go zlokalizować, aby ustalić jego związek ze strzelaniną w metrze – oświadczył Essig.

Władze ponownie zaapelowały do społeczeństwa o pomoc w znalezieniu sprawcy. Za informacje prowadzące do jego ujęcia wyznaczono nagrodę 50 tys. dolarów.

Dziennik "The New York Times" podał, że James przed strzelaniną w metrze opublikował w sieci serię niepokojących filmików. Wygłaszał na nich długie wywody dotykające tematów rasistowskich i przemocy. Często wiązał te tematy z bieżącymi wydarzeniami, jak rosyjska inwazja na Ukrainę.

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Dobrowolsk