Zamknij

Nowy, nieznany dotąd wariant Covid-19 na Litwie. "Większość nie czuje objawów"

21.04.2021 13:12
Test na koronawirusa
fot. VOISIN/Phanie/East News

Nowy, nieznany dotąd wariant koronawirusa zidentyfikowano na Litwie. Specjaliści wskazują, że na razie nie ma oznak, by osoby zakażone nową mutacją Covid-19 ciężej przechodziły chorobę. 

Nowe przypadki koronawirusa z mutacją E484 wykryto tylko w jednym rejonie, oniksztańskim. Władze poinformowały w środę, że stwierdzono już 40 zakażeń. Specjaliści podkreślają, że na razie nie ma potwierdzenia, by osoby zakażone nowym wariantem gorzej przechodziły chorobę. Niemal jedna trzecia chorych już wyzdrowiała. Większość zakażonych nie czuje żadnych objawów. Były wśród nich osoby zaszczepione.

Koronawirus na Litwie

Na Litwie stwierdzono dotychczas 1646 przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa i 10 południowoafrykańskiego. Według danych litewskiego Departamentu Statystyki od początku pandemii w kraju zarejestrowano 236 533 przypadki Covid-19 i 3 802 przypadki śmiertelne.

W ciągu ostatniej doby Covid-19 stwierdzono u 1113 osób, 14 osób zmarło. W ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 516,9.

Indyjski wariant koronawirusa "wchodzi do gry" w Europie

Do Europy dotarło już kilka wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, wykrytych pierwotnie w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. W Polsce podobnie jak w całej Europie dominuje obecnie tzw. wariant brytyjski. Wciąż jednak powstają kolejne odmiany tego patogenu roznoszone po całym świecie, co budzi też zaniepokojenie.

''Nowy wariant koronawirusa wchodzi do gry w Europie, tzw. wariant indyjski B.1.617'' – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19. BBC News informuje, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, że w Wielkiej Brytanii wykryto już ponad 100 przypadków tego zakażenia.

Dr Grzesiowski ostrzega, że wariant indyjski posiada dwie istotne mutacje E484Q i L452R, jest zatem ''mieszanką'' wariantu z Brazylii (P.1) i USA (1.427). ''Brak jeszcze danych o ucieczce naszej odporności, ale nie będzie mniej groźny niż powyższe'' – podkreśla.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET

RadioZET.pl/PAP