Zamknij

Nowy przejaw rosyjskiej propagandy. Oburzające słowa o Polsce

Maciej Walasek
04.05.2022 21:55
motocykle z rosyjską flagą i symbolem Z
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Stanisław Żaryn w środę wieczorem zaznaczył na Twitterze, że rosyjska propaganda od wielu miesięcy oczernia Polskę, insynuując, że rząd RP ma roszczenia terytorialne wobec Ukrainy czy Białorusi. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych dodał, że jest to motyw wykorzystywany w celu skłócenia Polaków i Ukraińców.

"Rosyjska propaganda kontynuuje oczernianie Polski, kolportując kłamstwa nt. rzekomych planów agresji na zachodnią Ukrainę. To jeden ze stałych motywów wykorzystywanych przez Rosję w celu skłócenia Polaków i Ukraińców" - napisał w środę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreślił, że na kanale Telegram, "który służy do kolportowania rosyjskich kłamstw nt. wojny przeciwko Ukrainie, umieszczono wpis, sugerujący, że w Polsce trwają przygotowania do ataku na zachodnią Ukrainę". "W tekście sugeruje się wręcz, że władze RP są na ukończeniu swoich przygotowań, w tym utajonej kampanii poszukiwania nowych żołnierzy do oddziałów dedykowanych do >>misji<< na Ukrainie". Jednocześnie zaznaczył, że tekst omawiają chętnie media zaangażowane w prowadzenie walki informacyjnej przeciwko Polsce. "Sugeruje się w nich, że konkretne jednostki WP są przygotowywane do działań wojennych na Ukrainie" - podkreślił.

Żaryn przestrzega przed nowym przejawem rosyjskiej propagandy

Dodał, że rosyjska propaganda od wielu miesięcy oczernia Polskę, insynuując, że rząd RP ma roszczenia terytorialne wobec Ukrainy czy Białorusi. "Materiały propagandy rosyjskiej często sugerują, że Polska zamierza zaatakować kraje sąsiednie" - zaznaczył.

W środę mija 70. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak potwierdził wpływowy ukraiński parlamentarzysta Dawyd Arachamija, na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu toczą się ciężkie walki. Jednocześnie władze znów mają kontakt z ukraińskimi obrońcami.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Chomiuk

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C