Zamknij

Nowy rekord szybkości przelotu Dreamlinerem przez Atlantyk. Ten czas robi wrażenie

Redakcja
18.02.2018 20:50
Nowy rekord szybkości przelotu Dreamlinerem przez Atlantyk. Ten czas robi wrażenie
fot. Facebook

Niecały miesiąc utrzymał się rekord prędkości przelotu przez Atlantyk samolotem poddźwiękowym. Pilot Dreamlinera linii Norwegian dokonał tego w 5 godz. i 9 minut. Szybciej latał jedynie ponaddźwiękowy Concorde.

Boeing 787-9, Dreamliner norweskich linii lotniczych, trasę z Nowego Jorku do Londynu pokonał w rekordowo krótkim czasie, pobijając poprzedni wyczyn o 4 minuty. Za jednym i drugim przelotem stoją linie Norwegian.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Norwegowie biją rekordy

Na niecodzienny czas przelotu złożyło się kilka elementów, m.in. silny prąd strumieniowy (jet stream). Jest to intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze ziemskiej. Niezbyt gruba ok. 2 km i wąska strefa bardzo silnych wiatrów występująca na poziomie 9-12 km. Charakteryzuje się prędkością wiatru powyżej 30 m/s (108 km/h), a maksymalnie osiąga nawet 500 km/h.

Zagłosuj

Leciałeś/-aś kiedyś samolotem?

Liczba głosów:

Milowy krok

Pilot, któremu udało się dokonać rekordowo szybkiego przelotu, był w dobrym humorze. — To dla nas duży wyczyn. Przeszliśmy z fazy szybkiego rozwoju do fazy szybkiego latania — skomentował żartobliwie kapitan Martin Wood.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fly4fre.pl/strz