Zamknij

Nowy wariant koronawirusa – Delta Light. Zaraża w dwie minuty

24.10.2021 20:53
Szpital w Mińsku
fot. AP/Associated Press/East News

Nowy wariant koronawirusa Delta Light zidentyfikowano na Białorusi. Wiceminister zdrowia i główny lekarz sanitarny Alaksandr Tarasienka ostrzegł w państwowej telewizji, że podtyp mutacji Delta jest o wiele bardziej zaraźliwy. 

Nowy wariant koronawirusa, znany jako Delta Light, pochodzi od szczepu Delta, który dominuje obecnie na całym świecie. Mutacja została zidentyfikowana na Białorusi we wrześniu – poinformowała telewizja "Biełsat", powołując się na słowa Alaksandra Tarasienki.

Na Białorusi zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa. Zaraża w dwie minuty

Białoruski wiceszef resortu zdrowia i główny lekarz sanitarny ostrzegł, że nowy wariant COVID-19 jest o wiele bardziej zaraźliwy niż poprzednie mutacje. – Wcześniej mówiliśmy, że potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. Obecnie potrzebuje dosłownie dwóch minut – powiedział Tarasienka. 

Białoruś od sierpnia zmaga się z kolejną falą pandemii koronawirusa. W Mińsku chorują przede wszystkim osoby z grupy 18-29 lat. Według oficjalnych danych co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 27 proc. mieszkańców kraju. Minister zdrowia przekazał, że dla pacjentów z COVID-19 zarezerwowano 40 proc. łóżek szpitalnych. 

W piątek 22 października Ministerstwo Zdrowia Białorusi odwołało obowiązek noszenia maseczek ochronnych i przestrzegania dystansu w instytucjach i środkach transportu. Nastąpiło to po ostrej krytyce ze strony białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki. 

RadioZET.pl/Biełsat