Zamknij

Nowy wariant odkryty we Francji ma być bardziej odporny na szczepionki. "Posiada 46 mutacji"

PAP
04.01.2022 06:36
Koronawirus
fot. AP Photo/Christophe Ena/East News

Odkryty w grudniu w Marsylii nowy wariant koronawirusa, nazwany IHU, jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa - poinformował "Daily Mail", powołując się na francuskich naukowców.

Świat walczy obecnie z wariantem Omikron koronawirusa, który odkryto w listopadzie w Afryce. Szybko rozprzestrzenił się on na wszystkie kontynenty - pojawił się już m.in. w Niemczech, we Francji i we Włoszech, ale także w USA, Japonii czy Australii. Dotarł również do Polski - w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w naszym kraju zanotowano już 52 przypadki tej mutacji. 

Nowy wariant koronawirusa IHU. Bardziej zaraźliwy i odporny na szczepionki

Tymczasem zupełnie nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier (ok. 100 km od Marsylii) w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). Wariant ten, nazwany IHU, został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2.

Zdaniem naukowców "szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus", ale jak podkreślają specjaliści "niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 proc. przypadków we Francji".

Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia wirusem IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.

RadioZET.pl/PAP

C