Zamknij

Nowy zaraźliwy wariant koronawirusa Omikron tuż za polską granicą? "Wysokie prawdopodobieństwo"

27.11.2021 13:02
laboratorium
fot. Grigory Sysoev/SPUTNIK Russia/East News

Minister spraw społecznych Hesji Kai Klose napisał na Twitterze, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", iż podróżny wracający z RPA może być zakażony nowym wariantem koronawirusa, Omikronem - poinformowały w sobotę niemieckie media. Służby sanitarne sprawdzają podejrzenie wystąpienia tej mutacji także w Czechach.

Omikron prawdopodobnie dotarł już do Niemiec. Osoba zakażona jest w izolacji domowej. Stwierdzono u niej "kilka mutacji typowych dla Omikronu", jednak nie zakończono jeszcze pełnego sekwencjonowania materiału badawczego.

Omikron prawdopodobnie w Niemczech. Minister apeluje

"Proszę chronić siebie i swoich bliźnich" - zaapelował polityk z Hesji. Każdy, kto w ciągu ostatniego tygodnia wrócił do Niemiec z południowej Afryki, powinien ograniczyć kontakty i poddać się badaniom.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała nowy wariant koronawirusa Omikron, odkryty po raz pierwszy w RPA, jako "budzący niepokój".

Nowy wariant koronawirusa w Czechach?

Nowy wariant koronawirusa mógł pojawić się także w Czechach. Jedno z laboratoriów w tym kraju sprawdza możliwość pojawienia się mutacji Omikron. - Podejrzana próbka została wykryta testem PCR - poinformowała w sobotę rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Sztiepanka Czechova. - Według posiadanych przez nas informacji, osoba, o której mowa, stwierdziła, że przed powrotem do Republiki Czeskiej była w Namibii - powiedziała Chechova agencji CTK.

Według premiera Andreja Babisza chodzi o kobietę, która do Czech przyleciała z Namibii przez RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na Twitterze Babisz napisał, że ustalane są wszystkie jej kontakty, a ona znajduje się w izolacji.

W związku z pojawieniem się nowego, agresywnego wariantu koronawirusa, rząd przyjął w piątek nowe regulacje, związane z podróżami. Odradził Czechom podróże do RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Botswany, Zambii i Mozambiku.

Zakazuje również wjazdu do Czech osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terytorium tych krajów dłużej niż 12 godzin. Obywatele Republiki Czeskiej mogą wrócić do kraju, ale obowiązuje ich kwarantanna i muszą przeprowadzać testy.

RadioZET.pl/PAP - Berlina Berenika Lemańczyk/Piotr Górecki