Zamknij

Nowy wariant koronawirusa już w Europie. Potwierdzono pierwszy przypadek

26.11.2021 15:00
Nowy wariant COVID-19
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Nowy wariant COVID-19 już w Europie. Belgijskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia B.1.1.529 w swoim kraju. Do tej pory na całym świecie odnotowano tylko 59 potwierdzonych przypadków tego szczepu.

Nowy wariant koronawirusa został odkryty w Afryce. Jak podała agencja AFP, w piątek belgijskie władze potwierdziły w swoim kraju pierwszy przypadek B.1.1.529. Chodzi o niezaszczepioną osobę, która przyjechała do Belgi z zagranicy. Test z wynikiem pozytywnym wykonano 22 listopada. Informacje potwierdził miejscowy minister zdrowia Frank Vandenbroucke na konferencji prasowej.

Jak podawały w czwartek wieczorem brytyjskie media, na całym świecie potwierdzono dotychczas tylko 59 przypadków wariantu B.1.1.529 - głównie w RPA, Botswanie i Hongkongu. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia spotkają się w piątek, aby ocenić wariant, który w środę został sklasyfikowany jako wariant pod obserwacją. Jeśli zostanie podniesiony do rangi wariantu niepokojącego, może otrzymać nazwę z greckiego alfabetu.

Nowy wariant koronawirusa. WHO ostrzega

- WHO zaleca, by państwa stosowały rozwiązania oparte na ocenie ryzyka i naukowej analizie zagrożenia podczas wprowadzania ograniczeń dotyczących podróży międzynarodowych - przekazał podczas briefingu w Genewie rzecznik organizacji, Christian Lindmeier.

- Wprowadzanie ograniczeń w sprawie podróży w tym momencie jest formą przestrzegania przed potencjalnym zagrożeniem - dodał. Organizacja ustami swojego rzecznika zapowiedziała, że zwołała na piątek spotkanie ekspertów, do których należy ocena poziomu zagrożenia, jakie niesie nowy wariant SARS-CoV-2, i przekazanie rządom rekomendacji naukowej w sprawie dalszych działań.

Bliższe zbadanie B.1.1.529, zidentyfikowanego po raz pierwszy na południu Afryki, "zajmie najbliższych kilka tygodni" - poinformował Lindmeier. Wielka Brytania wstrzymała przyloty z sześciu państw, gdzie wykryto nowy szczep koronawirusa. Komisja Europejska opowiedziała się za takim samym rozwiązaniem.

RadioZET.pl/AFP/PAP

C