Zamknij

Nowy wariant koronawirusa w Brazylii. ”Jest odporny na przeciwciała”

26.05.2021 14:13

Nowy wariant koronawirusa, który może pochodzić od groźnego szczepu z Manaus, odkryli wirusolodzy z Brazylii. Według powołującego się na WHO dziennika "El Mundo" nowa mutacja jest odporna na przeciwciała pojawiające się po przejściu Covid-19.

Koronawirus
fot. AP/Associated Press/East News

Nowy wariant koronawirusa z Brazylii potwierdzono już na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju - poinformowało w środę Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV). 

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację.

Nowy wariant koronawirusa odporny na przeciwciała?

Jak ustalił dziennik ''El Mundo'' wśród ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy wariant zawiera mutację L452R związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

''Ten nowy wariant koronawirusa odkryty w Sao Paulo jest odporny na przeciwciała'' - napisał w środę wydawany w Madrycie drugi co do wielkości hiszpański dziennik.

Sao Paulo jest stanem najbardziej doświadczonym przez pandemię. Dotychczas zmarło tam na Covid-19 ponad 109 tys. osób, a zachorowało 3,2 mln. W skali całego kraju zanotowano 452 tys. ofiar śmiertelnych oraz 16,2 mln infekcji.

Według serwisu naukowego Our World in Data, mimo spadku liczby nowych zakażeń w Europie, Azji i Ameryce Północnej, Ameryka Południowa jest jedynym regionem świata, w którym liczba nowych infekcji gwałtownie rośnie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Średnio w maju 31 proc. zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie miało miejsce w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. 

Większość zgonów - ponad 446 000 - zanotowano w Brazylii, która pod względem śmiertelności zajmuje drugie miejsce za Stanami Zjednoczonymi. Brazylia pozostaje trzecim najbardziej dotkniętym krajem na świecie pod względem potwierdzonych przypadków koronawirusa, za USA i Indiami.

loader

RadioZET.pl/PAP