Zamknij

Wykryto nowy wariant koronawirusa. To hybryda odmiany indyjskiej i brytyjskiej

29.05.2021 12:12

W Wietnamie wykryto nowy, hybrydowy wariant koronawirusa, która łączy w sobie cechy odmiany brytyjskiej i indyjskiej - podał w sobotę minister zdrowia Nguyen Thanh Long. Wariant ten jest odpowiedzialny za podwojenie liczby zakażeń w ciągu zaledwie miesiąca.

Nowy wariant koronawirusa
fot. Iliya Pitalev/Sputnik Russia/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Nowy wariant koronawirusa, łączący w sobie cechy odmiany brytyjskiego oraz indyjskiej, odkryto w Wietnamie - poinformował w sobotę tamtejszy minister zdrowia  Nguyen Thanh Long. Od początku epidemii w tym kraju, który od marca 2020 r. stosunkowo dobrze radził sobie z zagrożeniami, odnotowano 6713 zakażenia koronawirusem i 47 zgonów z powodu Covid-19.

Nowy wariant koronawirusa. W Wietnamie odkryto hybrydę odmiany brytyjskiej i indyjskiej

Z tej liczby blisko 3600 infekcji zostało potwierdzonych od 30 kwietnia do 29 maja - zaznacza wietnamski portal informacyjny VnExpress. Zakażenia nowym, hybrydowym wariantem, który szerzy się szybciej, przenosi się w powietrzu i jest bardziej agresywny niż poprzednicy, odnotowano w 31 spośród 63 wietnamskich miast.

W obliczu radykalnego wzrostu infekcji, jaki obserwuje się od końca kwietnia, władze przywróciły restrykcje poluzowane w marcu, gdy w kraju przez blisko 35 dni nie było żadnych nowych przypadków.

Sekwencjonowanie genetyczne wirusów, które wykryto u ostatnio diagnozowanych pacjentów, wykazało, że mamy do czynienia z groźną kombinacją wariantu brytyjskiego oraz indyjskiego. Mówiąc ściślej, mamy do czynienia z odmianą indyjską, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego Nyugen Tanh Long, minister zdrowia Wietnamu

Jak podaje w sobotę VnExpress, w Wietnamie wykryto dotąd siedem odmian koronawirusa: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 (wariant brytyjski), B.1.351, A.23.1 oraz B.1.617.2 (wariant indyjski). Cytowany przez portal szef resortu zdrowia zapowiedział, że pełna dokumentacja naukowa zostanie udostępniona środowisku wirusologicznemu na świecie w najbliższym okresie. 

"Chyba już rozumiemy, że wirus może generować wiele nowych wariantów, dopóki będzie się namnażał w organizmach ssaków, w tym ludzi. Im mniej zakażeń, tym mniej wariantów. Wirus działa jak zepsuta kserokopiarka. Każda kolejna kopia może być różna od oryginału. Trzeba ją wyłączyć!" - skomentował na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19. 

Nowy wariant koronawirusa również w Brazylii

Niedawno pisaliśmy również o nowym wariancie koronawirusa, który odkryto w Brazylii, dokładnie na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju. Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. 

Od kilku miesięcy szczep ten dziesiątkuje on brazylijską populację. Jak informują eksperci, nowy wariant z Brazylii ma być odporny na przeciwciała po przebyciu Covid-19. 

loader

RadioZET.pl/PAP