Zamknij

Nowy zakaz w Berlinie. Nauczycielki muzułmanki nie mogą do szkoły przychodzić w chustach

Redakcja
09.05.2018 20:05
Muslim teacher
fot. Shutterstock

Jest decyzja berlińskiego sądu pracy w sprawie muzułmańskich nauczycieli i ich ubioru w trakcie zajęć. Od teraz nie wolno przychodzić do pracy w muzułmańskiej chuście. Środowiska religijne są oburzone.

Berliński sąd argumentuje swoją decyzję faktem, że w stolicy Niemiec obowiązuje polityka neutralności. Polityka ta zabrania berlińskim policjantom, nauczycielom w szkołach publicznych i pracownikom wymiaru sprawiedliwości przychodzenia do pracy w religijnych ubiorach.

Islam w Niemczech

Nauczycielka obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Agencja DPA zwraca uwagę, że nauczycielka, gdy przyjmowano ją do pracy, potwierdziła, iż zna zasady polityki neutralności. Gdy pierwszego dnia przyszła do szkoły w chuście, przeniesiono ją do placówki oświatowej ze starszymi uczniami, gdzie zakaz noszenia chusty nie obowiązuje.

Neutralność światopoglądowa w Berlinie

W 2015 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że generalny zakaz muzułmańskich chust w szkołach publicznych jest niezgodny z konstytucją i zasadą wolności religii. Trybunał uznał wtedy, że taki zakaz można egzekwować tylko w indywidualnych, szczególnych przypadkach, gdy prowadzi do powstania „wystarczająco konkretnego zagrożenia” dla funkcjonowania szkoły lub obowiązującej w Niemczech neutralności światopoglądowej. — Dzieci w szkołach podstawowych powinny być wolne od wpływów, jakie mogą wywierać symbole religijne — mówił rzecznik sądu Martin Dressler.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bild.de/PAP/strz