Zamknij

O to winił byłego premiera. Nowe fakty o podejrzanym po zabójstwie Shinzo Abego

11.07.2022 14:51

Nowe informacje o zamachu na byłego premiera Japonii Shinzo Abego. Podejrzany o zabójstwo polityka 41-letni Tetsuya Yamagami wierzył, że Abe promował grupę religijną, która doprowadziła do bankructwa jego matkę. W poniedziałek przewodniczący japońskiej filii Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym, potwierdził członkostwo matki Yamagamiego w organizacji.

Tetsuya Yamagami
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Wedle informacji dochodzeniowych cytowanych przez agencję Kyodo Yamagami wierzył, że Abe promował grupę religijną, której jego matka przekazywała "wielkie darowizny". Policja skonfiskowała dziennik Yamagamiego, w którym, według japońskich mediów, miał opisać swoją urazę do tej grupy. Media przytoczyły słowa podejrzanego: "Moja matka dokonała ogromnej darowizny dla grupy religijnej i zbankrutowała. Zacząłem szukać Abego, bo myślałem, że promował tę grupę w kraju".

Matka podejrzanego o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego jest członkinią Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym - potwierdził w poniedziałek Tomihiro Tanaka, przewodniczący japońskiej filii organizacji. Tanaka nie skomentował doniesień o darowiznach, jednak zaznaczył, że ani Abe, ani Yamagami nie byli członkami Kościoła Zjednoczeniowego. Dodał, że jego organizacja będzie współpracować z policją, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zabójstwo byłego premiera Japonii. Media o motywach zbrodni

Matka Yamagamiego dołączyła do Kościoła Zjednoczeniowego około 1998 roku, jednak przestała uczestniczyć w jego życiu między 2009 a 2017 rokiem - powiedział Tanaka. Dwa lub trzy lata temu odnowiła kontakt z członkami organizacji, a w ciągu ostatniego pół roku uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez kościół raz w miesiącu.

Były premier Abe pojawił się we wrześniu zeszłego roku na wydarzeniu przygotowanym przez organizację stowarzyszoną z Kościołem Zjednoczeniowym, w czasie którego wygłosił przemówienie chwalące pracę partnera Kościoła Zjednoczeniowego na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim - poinformowała agencja Reutera.

Kościół Zjednoczeniowy został założony w Korei Południowej w 1954 roku przez Sun Myung Moona - samozwańczego mesjasza i ostrego przeciwnika komunizmu. Ruch zyskał uwagę światowych mediów dzięki masowym ślubom, podczas których przysięgę małżeńską składają sobie tysiące par jednocześnie. W latach 60., mówiący płynnie po japońsku Moon, nawiązał kontakty z japońskimi politykami. Zmarł w 2012 roku. Kościół Zjednoczeniowy ma obecnie ok. 600 tys. członków w Japonii i 10 mln na całym świecie - przekazał Tanaka. 

Śmierć Abe zbliży Tajwan z Japonią?

W poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Japonii złożył wiceprezydent Tajwanu William Lai - podała agencja AFP. Głównym celem przyjazdu było złożenie hołdu zamordowanemu Abe. MSZ Tajwanu poinformowała, że to prywatna wizyta Lai i nie zna dalszych planów polityka w Japonii.

AFP podkreśliła, że choć Japonia oficjalnie nie uznaje Republiki Chińskiej, to relacje z władzami w Tajpej mocno się ociepliły w ostatnich latach. Na znak żałoby po śmierci Abe, flagi państwowe na budynkach rządowych na Tajwanie zostały opuszczone do połowy masztu. „Dziękuję za wkład w przyjaźń Tajwan-Japonia, a także światową demokrację, wolność, prawa człowieka i pokój” - napisała w księdze kondolencyjnej Tsai Ing-wen, prezydent Tajwanu.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/AFP