Zamknij

ONZ: 1,5 tysiąca migrantów zginęło w tym roku na Morzu Śródziemnym

Redakcja
03.08.2018 21:51
1,5 tysiąca migrantów zginęło w tym roku na Morzu Śródziemnym
fot. AP/EastNews

Ponad 1500 uchodźców i migrantów straciło życie, próbując przeprawić się przez Morze Śródziemne do Europy w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku - poinformowało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Biuro wyjaśniło, że ok. 850 osób zginęło w czerwcu i w lipcu. W oświadczeniu uściślono, że wskaźnik zgonów jest bardzo wysoki, a liczba migrantów i uchodźców przybywających na europejskie wybrzeża znacznie spadła w porównaniu z poprzednimi latami.

Mniejsza migracja niż w 2017 roku

Według informacji organu ONZ od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne przedostało się ok. 60 tysięcy migrantów. To o 50 procent mniej, niż w tym samym okresie w 2017 roku.

"UNHCR wzywa władze państw na tych szlakach tranzytowych do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu likwidacji sieci przemytniczych" - powiedział Vincent Cochetel, specjalny wysłannik UNHCR ds. Morza Śródziemnego.

Według UNHCR najwięcej migrantów przybyło do Hiszpanii, która przyjęła ok. 23,5 tys. uchodźców. Wcześniej rolę lidera pełniły Włochy, które jednak w ostatnich dwóch miesiącach zdecydowały się zamknąć swoje porty dla statków z migrantami.

RadioZET.pl/PAP/KS