Zamknij

ONZ alarmuje: Państwo Islamskie stanowi rosnące zagrożenie

Redakcja
14.08.2018 07:45
ONZ alarmuje: Państwo Islamskie stanowi rosnące zagrożenie
fot. Shutterstock

Mimo militarnych niepowodzeń dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

ONZ ostrzega, że globalna sieć Państwa Islamskiego i jego zwolenników stanowi rosnące zagrożenie, podobnie zresztą jak Al-Kaida.

W Libii przebywa jeszcze do 4 tysięcy bojowników IS, choć większość kluczowych członków tej organizacji została już przerzucona do Afganistanu, gdzie oddziały Państwa Islamskiego są coraz liczniejsze. Obecnie według ONZ w Afganistanie jest od 3500 do 4500 bojowników IS. W Jemenie IS ma jedynie kilkuset bojowników, podczas gdy Al-Kaida – do 7 tysięcy.

Zobacz także

W 2014 roku, u szczytu swej potęgi, na pobitych terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie proklamowało kalifat, który praktycznie upadł latem ubiegłego roku, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie zdobyły Mosul, jego iracką „stolicę”.

W kwietniu br. USA ogłosiły, że operacja przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii dobiega końca i IS jest „prawie całkowicie zniszczone”.

Eksperci ONZ twierdzą, że wśród bojowników IS nadal panuje dyscyplina, a lider ugrupowania, Abu Bakr al-Bagdadi, mimo informacji o odniesionych obrażeniach „pozostaje u władzy”.

RadioZet.pl/PAP/bm