Zamknij

ONZ rozpoczęło ewakuację uchodźców z Libii do Włoch

Redakcja
22.12.2017 22:52
ONZ rozpoczęło ewakuację uchodźców z Libii do Włoch
fot. Pixabay

ONZ rozpoczęło w piątek ewakuację do Włoch uchodźców przebywających w libijskich ośrodkach, które znalazły się w ogniu krytyki obrońców praw człowieka ze względu na panujące tam warunki. W akcji wziął udział włoski rząd w ramach korytarzy humanitarnych.

Samolot z 162 osobami na pokładzie wylądował w piątek na lotnisku wojskowym Pratica di Mare pod Rzymem - podała AP. Na miejscu migrantów powitali szef włoskiego MSW Marco Minniti oraz kardynał Gualtiero Bassetti.

Niebezpieczny smog objął już niemal całą Polskę. Zobacz, czym to grozi: >>KLIJNIJ TUTAJ<<

ONZ wzywało wcześniej do zamykania kontrolowanych przez libijski rząd ośrodków, by zapobiec procederowi handlu ludźmi.

"Mamy nadzieję, że inne kraje podążą tą samą ścieżką" - powiedział po wylądowaniu samolotu Vincent Cochetel, specjalny wysłannik Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) dla regionu Morza Śródziemnego. Jako podało UNHCR, osoby, które w piątek ewakuowano do Włoch, to dzieci, kobiety, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

UNHCR szacuje, że w ośrodkach dla uchodźców kontrolowanych przez władze w Trypolisie przebywa obecnie ok. 18 tys. osób. Organizacja zamierza ewakuować w przyszłym roku z Libii do Europy ok. 10 tys. ludzi.

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, w 2017 r. na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 3 100 osób próbujących przedostać się z Afryki Północnej do Europy. Organizacja dodaje, że rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa.

Według danych UNHCR w całej Libii jako uchodźcy zarejestrowanych jest obecnie ponad 44,3 tys. osób. 85 proc. z nich stanowią Syryjczycy, Irakijczycy i Palestyńczycy.

Korytarze humanitarne organizowane są we współpracy z rządem Włoch, a także federacją Kościołów ewangelickich i waldensami. Ten rodzaj pomocy przedstawiany jest jako alternatywa dla niebezpiecznych podróży na łodziach przez Morze Śródziemne. System korytarzy humanitarnych działa we Włoszech od 2016 roku z inicjatywy Wspólnoty świętego Idziego. Uchodźcy po przybyciu do Włoch uczą się języka, otrzymują dach nad głową i wsparcie oraz mają zapewnioną integrację, by jak najszybciej mogli się usamodzielnić, chodzić do szkoły, kontynuować studia i podjąć pracę.

RadioZET.pl/pap/maal