Zamknij

Obowiązek szkolny dla trzylatków od 2019 roku. Francuzi są podzieleni

Redakcja
29.03.2018 19:12
Smutne dziecko
fot. Shutterstock

Niecodzienną formułę edukacyjną zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron. Dzieci rozpoczynać mają naukę w szkole już w wieku trzech lat. Zmiany mają wejść w życie już od września 2019 roku.

Nowe przepisy wywołały burzę wśród francuskiego społeczeństwa. –Ta decyzja odzwierciedla pragnienie prezydenta, by uczynić szkołę miejscem prawdziwej równości i jest uznaniem, że przedszkole nie powinno już być traktowane jako forma opieki dziennej lub przygotowania do szkoły podstawowej, ale jako prawdziwa szkoła, koncentrująca się na przyswajaniu języka i rozwoju dziecka – wyjaśnia Pałac Elizejski.

Szkoła od 3 roku życia

Zdaniem prezydenta, trzy lata to idealny wiek na rozpoczęcie przygody w szkole. Obecnie szkoła obowiązkowa jest dla 6-latków, jednak jeśli rodzice wyrażają chęć, od 1989 r. mogą sami posyłać do szkół nawet trzylatków.

Trzylatki do szkół

Mimo, że temat nadchodzących zmian jest szeroko komentowany, większość Francuzów bardzo wcześnie posyła swoje dzieci do szkół, które w pierwszych latach spełniają rolę przedszkoli. Jeśli spojrzymy na statystyki, 93 proc. trzylatków w Paryżu chodzi już do szkoły. Na Korsyce odsetek ten to 87 proc., a na terytoriach zamorskich około 70 proc.

Francuski system edukacji

Pomysł Macrona ma wielu zwolenników i przeciwników. Ten mówi, że powstanie dzięki temu około 800 miejsc pracy dla nauczycieli.

Tymczasem w Polsce:

Zobacz także

RadioZET.pl/rp.pl/strz