Zamknij

„Rosyjski okręcie, pie***lcie się”. Ukraińcy bronili Wyspy Węży. Wszyscy zginęli

25.02.2022 12:02

Rosja zajęła Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Ukraińscy pogranicznicy do samego końca bronili terytorium. – Chłopcy polegli. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy – poinformował Wołodymyr Zełenski.

Obrona wyspy węży
fot. Ukrinform/East News/Google

Ukraina stanęła w obronie Wyspy Węży, położonej w odległości około 50 km od wybrzeża. Wyspę na Morzu Czarnym w czwartek 24 lutego 2022 roku zaatakowali Rosjanie, ukraińscy pogranicznicy przystąpili do obrony terytorium.

Wyspa Węży celem rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej. Jak przekazała ukraińska straż graniczna, w czwartek 24 lutego na jej terytorium wpłynęły dwa rosyjskie okręty: Moskwa i Wasilij Bykow. Jak dodano,  wyspa została zaatakowana z artylerii okrętowej.

Obrona Wyspy Węży. "Bohaterska śmierć 13 chłopców"

Ukraińskim obrońcom wyspy nie udało się odpowiedzieć na rosyjski atak. Wszyscy pogranicznicy zginęli i zostali okrzyknięci bohaterami.

Na naszej Wyspie Węży broniący jej do końca chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Telewizja CNN opublikowała w sieci nagranie, na którym załoga rosyjskiego okrętu wzywa Ukraińców do poddania się i złożenia obroni. - W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani – słyszymy w nagraniu.

- Rosyjski okręcie, pier*** się – mieli odpowiedzieć Ukraińcy, co potwierdza nagranie.

Na wyspie zginęło 13 pograniczników. Pierwszy dzień wojny, według informacji Zełenskiego, przyniósł śmierć 137 żołnierzy. Ponad 300 osób broniących Ukrainy jest rannych.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/CNN

WOJNA NA UKRAINIE. NA ŻYWO